iDNES.cz

Do muzea v Rýmařově lákají na kostýmované prohlídky textilnictví

  8:04
Jak se tká, co je osnova, co je útek nebo jak funguje žakárový stroj, zjistí lidé v expozici textilnictví v budově textilky Hedva Český brokát v Rýmařově. Odstartovaly tam sezonní kostýmované prohlídky.

Přilákat návštěvníky se technické atraktivity v kraji snaží i prostřednictvím zážitků. Ve středu rýmařovskou expozicí textilnictví v někdejší továrně Hedva provázeli zakladatel továrny Franz Schiel a jeho žena. Kostýmované prohlídky přiblížily lidem osud rodiny Schielů, zakladatelů rýmařovské textilky, ale také třeba výrobu hedvábí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zájemce léta nepoužívanou tovární halou, jež kdysi sloužila jako přípravna materiálu k výrobě látek a teď poskytla prostor unikátní expozici Dějiny textilnictví na Rýmařovsku, provedl zakladatel továrny Franz Schiel. 

Lidé se dostali i do provozu tkalcovny. Speciální prohlídky budou ještě v sedmi termínech, expozice v létě otevře denně mimo neděle a pondělí. Teď je k dispozici v úterky, čtvrtky a soboty.

„Letos jsme ji dovybavili. Lidé na smart televizi uvidí 120 fotek z původní textilky a dějiny textilnictví ukazuje velká časová osa vzniklá ve spolupráci se ZUŠ Rýmařov,“ uvedla ředitelka Muzea Rýmařov Růžena Zapletalová. Návštěvnost loni otevřené atraktivity se dosud počítá v řádu půldruhého tisíce.

Textilní expozice je součástí Technotrasy, která spojuje na tři desítky technických zajímavostí kraje. I ta letos láká na novinky. „Přibyl větrný mlýn v Litultovicích a otevírá Flašarův důl v Odrách. Ten je skutečně velkou raritou, společně s Raabovou štolou jde o jediné dva otevřené břidlicové doly v republice,“ řekl Petr Moc z krajské společnosti Moravian-Silesian Tourism.

Coby základ ostravského industriálu letos Technotrasa představí i Štramberk. Jeho prohlídky kombinované s pečením štramberských uší ozvláštní legendy o tamním kutařství, tedy těžbě železné rudy. „Málokdo ví, že Štramberské Podbeskydí vytvořilo základ velké Ostravy,“ vysvětlil Moc. Technotrasa láká nejen na to, technické památky vidět, ale také je „zažít“, třeba prostřednictvím speciálních prohlídek či vlastnoručního pečení štramberských uší.

Začátek turistické sezony v kraji ochromil koronavirus, jejímu oživení mají pomoci i další cílené projekty. Na sociálních sítích například koluje výzva #MameSvetovyKraj, která představuje lokality, jež konkurují těm světovým.

zpět na článek