Vše pro zdravotnictví. Vysoká škola báňská vyrábí 3D ochranné štíty

  14:30
Porodní asistentky, anesteziologové, operatéři i zdravotní sestry ostravské fakultní nemocnice už testují první desítky ochranných plastových štítů vyrobených Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Ta zřídila ze všech dostupných 3D tiskáren tiskovou farmu, jež produkuje přes dvě stovky štítů denně.

V ostravském univerzitním Centru 3D tisku Protolab vyrábějí denně přes dvě stovky ochranných štítů. | foto: Adolf Horsinka

Tiskárny z laboratoří i z domovů svých výzkumníků zapůjčilo čtrnáct univerzitních pracovišť. U šedesátky strojů se teď střídají technici i doktorandi, aby pracoviště bylo v provozu nonstop.

„Tiskneme z polymerního prášku, který je certifikovaný pro styk s kůží a vhodný do zdravotnictví,“ vysvětlil Petr Štefek z univerzitního Centra 3D tisku Protolab. Přiznal, že centrum má zatím omezené množství materiálu.

„Dokud nám to zásoby dovolí, budeme štíty dodávat zdarma,“ uvedl jeho kolega Marek Pagáč. Objednáno už je přes sto kilogramů tiskových strun a do Ostravy míří také tuna práškového materiálu financovaná krajem. Z polymerního prášku se tiskne základ štítu, jeho čelový pás je z polyamidu. Štíty se řežou laserovým paprskem. Denní výrobní kapacita činí 255 kusů.

Cílem projektu je dostat ochranné pomůcky tam, kde jsou potřeba. Do nemocnic, domovů seniorů, léčeben dlouhodobě nemocných, charit i ordinací.

První desítky kusů už univerzita předala fakultní nemocnici. „Dáme je lidem, kteří jsou nejvíc vystaveni nákaze. Vyzkoušíme to v ostrém provozu a uvidíme, jak se to osvědčí,“ uvedl při převzetí přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.

Distribuci zajistí univerzita ve spolupráci s krajem i do odlehlých oblastí. „Jsme ve spojení se skupinou nadšenců, která řeší podobný projekt po své ose a připravuje poptávkový web,“ řekl Marek Pagáč.