Pilota záchranářského vrtulníku někdo oslnil laserem, musel nouzově přistát

  9:16,  aktualizováno  16:44
Neznámý člověk oslňoval laserem pilota záchranářského vrtulníku v Ostravě. Ten musel se strojem nouzově přistát. Po pachateli teď pátrá policie a prosí veřejnost o pomoc.

ilustrační snímek | foto: ÚSZS Moravskoslezského kraje

Pilota záchranářského vrtulníku a jeho posádku oslňoval laserem neznámý pachatel ve čtvrtek 6. ledna.

„Stalo se to zhruba v čase 16:50 v ostravské městské části Stará Bělá, nebo v jejím okolí,“ sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Helikoptéra se vracela ze zásahu. „Neznámá osoba ji oslňovala ve výšce zhruba tři sta metrů nad zemí. Pilot musel nouzově přistát na jiném místě,“ doplnila Michalíková.

„Na palubě byla kompletní posádka. Letěli bez pacienta, kterého předávali na místě zásahu posádce pozemní záchranné služby. To ale nic nemění na závažnosti situace,“ uvedl mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Podle něj se podobné události stávají. „Vždy záleží na tom, jak situaci vyhodnotí pilot. Pokud záblesk vnímá jako ohrožující, jde o bezpečnostní incident. Pak o tom informuje Řízení letového provozu, které kontaktuje policii,“ uvedl Humpl.

On i Michalíková se shodli na tom, že jde o velmi nebezpečný jev, který může skončit nehodou.

Podle provozovatele letecké záchranné služby v kraji se to stalo za minulý půlrok dvakrát. „Vždy po západu slunce, kdy mají piloti nasazené brýle pro noční vidění. Ty efekt laseru znásobují. V pondělí paprsek pilota přímo nezasáhl, musel ale hned změnit směr letu,“ řekl Peter Dobrota, letový ředitel společnosti Air Transport Europe.

Ostravští kriminalisté prověřují tento přečin jako obecné ohrožení. Žádají veřejnost o spolupráci při odhalení pachatele.

„Jakákoliv informace související s touto událostí může přispět k objasnění. Své poznatky můžete telefonicky oznámit na linku 158, nebo osobně na nejbližší služebně,“ řekla Michalíková.

Policie zároveň před podobnými činy důrazně varuje. „Také bychom chtěli upozornit, že takové jednání může mít až fatální následky,“ uzavřela mluvčí.

Autor: