iDNES.cz

Vražd v Moravskoslezském kraji značně přibylo, zvláště kvůli vztahům

  8:20
Jen za letošních devět měsíců se v Moravskoslezském kraji kraji stalo více vražd nebo pokusů o ně, než za celý loňský rok. „Krajští kriminalisté vyšetřovali od ledna do září letošního roku celkem třináct vražd,“ informovala krajská policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Mluvčí doplnila, že nejčastějším motivem nejzávažnějších násilností bylo „završení dlouhodobých osobních sporů mezi účastníky, ale také napadení po jednorázovém konfliktu.“

Přitom za celý loňský rok se v regionu vraždilo „pouze“ šestkrát. A z pohledu do policejních statistik vyplývá, že letošek je zatím nejtragičtější od roku 2017.

Moravskoslezský kraj však není výjimkou, vraždilo se častěji ve většině tuzemských regionů. Moravskoslezskému dosud patří čtvrté místo po Ústeckém kraji (16 vražd), Středočeském kraji (15) a Praze (14). Proč o tolik oproti loňsku přibylo násilí, zvláště toho kvůli osobním sporům, není zřejmé.

Zda jde o statistickou výchylku, nebo začátek nepříznivého trendu, policie nekomentuje. „Všechny letošní případy vražd však byly objasněny,“ podotkla mluvčí Jiroušková.

Větší napětí a nervozita ve společnosti

Moravskoslezská kriminálka patří dlouhodobě k nejúspěšnějším v rámci celé České republiky, k objasněnosti jistě přispívá i fakt, že většina vražd se nyní děje mezi příbuznými či blízkými lidmi a v afektu, což zjišťování pachatelů většinou usnadňuje.

Navzdory velmi vysoké úspěšnosti existují i v moravskoslezském regionu dlouhodobě neobjasněné vraždy. Například je tomu stále u ubodání matky dvou dětí na chodbě bytu v Českém Těšíně ze září 2009.

Že letošní vyšší počet vražd nemusí být náhodný, upozorňuje například Tomáš Surovka, moravskoslezský oblastní ředitel Armády spásy.

„Vnímáme větší napětí i nervozitu ve společnosti. Vzápětí po covidu začala válka na Ukrajině s následným zdražením energií, potravin a mnohého dalšího. Vždy jsem novinářům říkal, že zájem o naše služby je standardní, ale letos vnímám, že tomu tak zcela není,“ podotkl představitel zařízení, které výrazně pomáhá zejména lidem bez domova.

Násilí mezi bezdomovci

„Lidé, kteří neměli dobře zajištěné bydlení, se letos ve větší míře dostali už mimo systém,“ přiblížil současný problém.

Právě mezi bezdomovci se v Ostravě a v Opavě letos staly v rozmezí dvou týdnů tři vraždy. „Sice to bylo mimo komunity, kde docházejí naši terénní pracovníci, ale samozřejmě takové činy registrujeme. Jsem většinou optimistický, ovšem v letošním roce dochází dech i mně,“ připustil oblastní ředitel Armády spásy.

Z třinácti vražd v kraji od ledna do září bylo takzvaně vztahových devět a při většině těchto trestných činů hrála roli i přemíra alkoholu. „Snad se ekonomika zvedne a společnost zklidní. Doufám, že už v příštím roce,“ dodal Surovka.

Autor:
zpět na článek