iDNES.cz

Finanční podpora prospěšných prací klesá, městům chybí pomoc nezaměstnaných

  9:36
Uklízejí veřejné záchody, parky, čistí parkoviště, autobusové čekárny, odpadkové koše. V zimě pomáhají s odklízením sněhu. V Havířově byli před lety zvyklí mít v terénu až devadesát lidí. Aktuálně mají k dispozici jen 25 pracovníků. V Bohumíně je rozdíl ještě markantnější. Z dvou set veřejně prospěšných pracovníků se po pár letech dostali na desetinu.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na podporu těchto dlouhodobě nezaměstnaných, kteří mají problém uplatnit se na trhu práce, míří do Moravskoslezského kraje rok od roku méně peněz.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí zdejší region čerpá na veřejně prospěšné pracovníky (VPP) druhý největší objem peněz. „A zároveň platí, že veřejně prospěšné práce jsou dlouhodobě jedním z nejvíce využívaných nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti,“ říká Jaroslava Sladká.

Pohled na absolutní čísla ale ukazuje jasný trend. V roce 2017 zamířilo do kraje od státu 344 milionů korun, v roce 2019 to bylo už jen 163 milionů a loni příspěvek činil 119 milionů. To městům nedovoluje zaměstnat tolik lidí jako v minulosti. 

A například v Bohumíně ani netuší, co se bude dít od května. „Zatím máme z úřadu práce přislíbené dotace na naše VPP pouze do konce dubna,“ vysvětlila mluvčí radnice Jana Končítková.

O záchranu projektu tam stojí i přesto, že musí z vlastních zdrojů doplácet, a to do úrovně minimální mzdy, měsíční odměnu pracovníků získanou od Úřadu práce.

„Jedná se o skupinu lidí velmi obtížně uplatnitelných na trhu práce, a to bez ohledu na vývoj nezaměstnanosti. Přitom peníze od státu budou dostávat dál, ale ve formě sociálních dávek. Je proto lepší, když ráno musí vstát a jít do práce a zasloužit si je,“ vysvětluje starosta Bohumína Petr Vícha.

Vedle výchovného efektu jsou pracovníci veřejně prospěšných prací pro města i velkou pomocí.

„Technické služby, které tyto pracovníky zaměstnávají, je využívají prakticky na všech svých střediscích. Starají se o zeleň, silnice, provádějí úklid, jsou na třídírně odpadu, na kompostárně a podobně,“ přibližuje jejich každodenní činnost mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Vyšší počet pracovníků by uvítala většina měst

V Novém Jičíně je aktuálně v rámci projektu VPP zaměstnáno čtrnáct lidí. Jako jediná z oslovených měst to tamní radnice považuje za dostatečný počet.

Navýšení počtu by vedle zmíněného Havířova a Bohumína přivítali i ve Frýdku-Místku, Opavě nebo v centrální ostravské části.

„Aktuálně v městském obvodu pracuje v rámci VPP deset lidí. Jejich počet klesá, loni jich bylo ještě 20, dříve dokonce 40. Technické služby by výpomoc pracovníků navíc velmi uvítaly,“ potvrdila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Hana Mainušová.

Peněz navíc se ale ani letos samosprávy nedočkají. „V tomto roce budou tyto práce podpořeny stejnou částkou jako v roce 2020,“ informovala mluvčí MPSV.

Například v Havířově tak doufají ve využití dalších zdrojů, například Evropského sociálního fondu. „Od května máme přislíbeno zhruba dvacet lidí, kteří budou financováni z nadnárodních peněz. Podmínky pro jejich přijetí jsou stejné, tedy dlouhodobá nezaměstnanost, vyšší věk, neumístitelnost v jiných zaměstnáních nebo zdravotní omezení,“ objasnila mluvčí města Rosalie Seidl Pokorná.

Autor:
zpět na článek