V centru Ostravy projel strojvedoucí na červenou, spustil generální stop

  17:26
Mimořádná událost se v úterý odpoledne stala na železnici v centru Ostravy. Strojvedoucí osobního vlaku tam projel na červenou, přičemž se blížil k další soupravě na stejné koleji.

ilustrační snímek | foto: Jaroslav OžanaMAFRA

Incident se stal krátce po šestnácté hodině u železniční zastávky Ostrava střed. „Mohu potvrdit, že došlo k jízdě vlaku na červenou. Strojvedoucí, který tak učinil, si svou chybu uvědomil a začal brzdit. Současně s tím byla použita funkce generální stop,“ řekla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Generální stop je systém, který dispečerům nebo výpravčím například v případě hrozící nehody umožňuje na dálku zastavit vlak nebo vlaky v určité oblasti.

Osobní vlak, který neměl v jízdě pokračovat, směřoval k blízké zastávce Ostrava - Stodolní, kde na stejné koleji stál další vlak. „Oba vlaky mířily na ostravské hlavní nádraží, jely tedy za sebou. Nacházely se od sebe zhruba tři sta metrů, přičemž na místě jsou dobré rozhledové podmínky,“ upozornila mluvčí Správy železnic.

Dodala, že v místě byl poté zachován provoz s omezením. Podle svědků byl zrušen například jeden spoj jedoucí mezi Opavou a Českým Těšínem, když bylo kvůli mimořádné situaci na trati postupně ohlašováno zpoždění rostoucí až na sedmdesát minut. „Okolnosti vzniku události jsou aktuálně v šetření,“ zakončila mluvčí Friebová.

Minulý týden se na hlavním železničním koridoru stala více nebezpečná situace. Poblíž stanice Hoštejn na Šumpersku chybělo jen pár desítek metrů ke srážce, když Pendolino a protijedoucí osobní vlak se dostaly na stejnou kolej. Díky zásahu strojvedoucích zastavily necelých šedesát metrů od sebe, chybu asi udělal traťový dispečer (podrobněji zde).

Železniční zastávky Ostrava střed a Ostrava Stodolní stojí od sebe jen asi 300 metrů.

Železniční zastávky Ostrava střed a Ostrava Stodolní stojí od sebe jen asi 300 metrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: