Dělení strojírenských Vítkovic končí, teď jsou z gigantu menší firmy

  8:48
Další fázi rozpadu mají za sebou Vítkovice, kdysi jeden z největších tuzemských podniků. Jejich někdejší firmy nyní patří čtyřem větším vlastníkům.

ilustrační snímek | foto: Vítkovice a.s.

Společnosti CE Industries Jaroslava Strnada a E-Invest nedávno zesnulého Martina Ulčáka se dohodly na rozdělení svých podílů ve vítkovických firmách v problémech, které se v posledních letech snažily coby investoři zachraňovat.

Obě firmy spolupracovaly přes dva roky. Dohoda se týká hlavně majetku někdejšího vítkovického Závodu 6, později Vítkovice Power Engineering, které se dostaly do problémů a následně i do insolvence, mimo jiné i kvůli nepodařené zakázce na stavbu elektrárny v turecké Adularyi.

„Došlo k uzavření poslední dohody o vypořádání vzájemných vztahů,“ řekl Jaroslav Martínek, mediální zástupce CE Industries.

„V jejím rámci CE Industries získává majetek bývalé mostárny a E-Invest získává stoprocentní podíly ve společnostech Noen, Vítkovické energetické strojírenství (VES) a Vítkovické strojírny (VS), kde zůstává bývalá kotlárna. Součástí dohody je i vypořádání vzájemných závazků.“

„Z naší strany se jedná o přirozený krok k dotváření logické a přehledné struktury skupiny Witkowitz. Firmy této skupiny se soustředí na náročnou průmyslovou výrobu, jejíž významnou součástí je i oblast energetiky,“ okomentoval dohodu o rozdělení Karel Křivan, mediální zástupce skupiny Witkowitz.

Slova o uzavření poslední dohody ale nejsou, co se někdejších Vítkovic týče, úplně přesná. Majetkově se skupiny E-Invest a CE Industries ještě potkávají například ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery.

V té ovládá CE Industries 51 procent, E-Invest 35 procent a Vítkovice a. s. Jana Světlíka 14 procent.

Firma se však po krátké době dostala už podruhé do insolvence. „V tomto případě se dohoda může uskutečnit až v okamžiku, kdy bude dokončena insolvence,“ vysvětlil Martínek.

K „rozebrání“ firem vedly problémy holdingu

Podstatné části někdejších Vítkovic tak v současnosti patří čtyřem skupinám.

Vedle firem v majetku firem CE Industries a E-Invest jde o někdejší Závod 2, dnes Vítkovice Steel, které zahrnují hlavně válcovny a patří soukromým investorům. Bývalá Lahvárna pak tvoří základ skupiny Cylinders Holding Jana Světlíka.

Právě on byl většinovým majitelem vítkovického strojírenského holdingu, který se v posledních letech dostal do problémů, což skončilo „rozebráním“ kdysi důležitých vítkovických firem mezi Jaroslava Strnada a Martina Ulčáka.

Skupina Cylinders Holding vytvořila za rok 2019 konsolidované tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun, ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů, pozn. red.) se zvýšil o deset procent a dosáhl 410 milionů korun.