Firmy sází na virtuální realitu. Využívají ji i při náboru zaměstnanců

  16:20
Stále častěji se stává, že uchazeč o zaměstnání dostane místo vstupního testu na hlavu brýle. Brýle pro znázornění virtuální reality.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: APSS ČR

„Virtuální realitu využívají v drtivé většině velké nadnárodní firmy, které zde zejména školí zaměstnance, případně ji občas používají jako prezentační nástroj například i pro nábor zaměstnanců nebo pro návštěvy ve firmách,“ vysvětlil Adam Mrštík, jednatel společnosti Presentigo, která se vývoji prezentací ve virtuální realitě věnuje. „Ve velkých firmách jde o logický krok, mohou zaškolit lidi předtím, než je pustí do provozu, mohou si vyzkoušet práci na linkách, se stroji.“ 

Firmy díky programům využívajícím virtuální realitu také mohou lépe zjistit, nakolik se uchazeč pro danou práci hodí. Zároveň to může být pro uchazeče do jisté míry i lákadlo.

„Když přijdete do firmy, která vás takto testuje, je pro vás určitě zajímavější,“ poznamenala Iveta Nakoukalová z personálního oddělení společnosti Vitesco Technologies z koncernu Continental, která jen v Moravskoslezském kraji zaměstnává přes 3 500 lidí.

Z toho zhruba tři tisíce pracují ve frenštátském závodě firmy, 230 zaměstnanců pak v ostravském vývojovém centru.

Problémy s nedostatkem zaměstnanců firma řeší hlavně zaváděním robotizace a průmyslu 4.0, bez zaměstnanců se ale stále neobejde.

„Už ve chvíli, kdy nahradíme jednoho zaměstnance robotem, máme pro něj jinou práci,“ uvedl další zaměstnanec Vitesca Ondřej Svozil.

„Testování uchazečů o práci s pomocí virtuální reality nám pomáhá zjistit například to, nakolik se daný člověk hodí pro jemnou manuální práci a podobně. Virtuální realita nám oproti klasickým testům ušetří zhruba třetinu času,“ dodala Nakoukalová. Virtuální realitu při náboru nových zaměstnanců využívají i další firmy v regionu.

Pomáhá i při školení nováčků

Například ostravská společnost Liberty, někdejší Nová huť, ji používá při bezpečnostních školeních nováčků. „Nasnímali jsme jeden z našich provozů a v jeho virtuální podobě čekají na účastníky školení nejrůznější úkoly v oblasti BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci – pozn. red.) ,“ přiblížila zapojení virtuální reality Kateřina Kovářová, vedoucí oddělení Vzdělávání a rozvoj zaměstnanců společnosti Liberty Ostrava. „Zaměstnanci si tak ze školení odnášejí reálnější pocit.“

Společnost Vitesco používá virtuální realitu také při navrhování pracovišť. Stejně jako sousední frenštátská společnost Siemens. „Virtuální realita je jeden z nástrojů digitalizace, který využíváme k navrhování nových výrobních pracovišť, při vývoji,“ sdělila Mariana Kellerová, mluvčí společnosti Siemens.

Ta sídlí ve Frenštátě pod Radhoštěm ve stejném areálu jako Vitesco. „Pomocí speciálních brýlí je možné si model pracoviště nebo motoru nejprve virtuálně ‚osahat‘. V minulosti se musel stavět třeba reálný model z krabic.“

Virtuální realita pomalu proniká rovněž do školství. „Například na Gymnáziu Nový Jičín mají projekt na nákup přibližně sedmnácti stanic virtuální reality,“ doplnil Mrštík.

Laboratoře virtuální reality už mají školy v Jablunkově, Frýdku-Místku, Karviné, Opavě nebo v Ostravě-Vítkovicích.