Ostrava hledá vhodný vánoční strom, vybere si z nabídek obyvatel

  8:46
Už na přelomu srpna a září Ostrava zveřejnila podrobnosti k letošním vánočním akcím v centru města. Počet míst, kde se bude dít něco poutavého, se rozšíří o řemeslný Husův sad. Zejména však radnice vybízí obyvatele, aby městu nabídli vhodný vánoční strom.

Po dvou letech covidových omezení a zákazů se snad Ostravské vánoce budou konat v celé kráse, a to nejen na Masarykově náměstí. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Řemeslná scéna v Husově sadu rozšíří počet atrakcí letošních Ostravských Vánoc, na které organizátoři vyčlenili patnáct milionů korun.

„Je to o milion více než loni, protože jsme v rozpočtu zohlednili rostoucí náklady energií a pohonných hmot,“ objasnila náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Novinkou letošních adventních trhů je také vyhlášení ankety o vánoční strom. „Po loňském roce, kdy se zahajovací den Ostravských Vánoc stal i dnem posledním, pevně věřím, že letos si všichni vánoční čas užijeme,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

O to se v Ostravě postará pět vánočních center. Kulturní scénu plánují organizátoři postavit na Masarykově náměstí. „Dny jsme rozdělili do jednotlivých tematických celků,“ nastínila dramaturgii Vánoc Miriam Lehotská, jedna z organizátorek akce.

„Například v úterky chceme na náměstí vařit a k tomu bude hrát třeba cimbálová muzika Iršava. Ve čtvrtky se návštěvníci setkají se zahraničními kapelami a soboty budou ve znamení swingu. V neděli lidem nabídneme hvězdy, mezi něž patří i Ondřej Gregor Brzobohatý.“

Uměleckou scénu najdou zájemci na Prokešově náměstí, kde mohou mimo jiné sledovat i záznamy adventních koncertů. Dětskou scénu s živým betlémem chystá město na Jiráskově náměstí a na náměstí Dr. Edvarda Beneše vybuduje vánoční kluziště.

Více řemeslných ukázek

„Vedle bruslení máme pro diváky připraven i atraktivní program, na který loni nedošlo,“ uvedla Lehotská a představila i novinku letošních Vánoc, tedy pátý vánoční prostor. „Ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání jsme se rozhodli otevřít Řemeslnou scénu v Husově sadu, která se zaměří na česká řemesla a tradice.“

Vánoční strom na Masarykově náměstí bude letos živý a organizátoři věří, že ho vyberou z anketních nabídek. „Pokud má někdo na zahradě například vzrostlý smrk, který již na pozemku nechce, může nám ho nabídnout. Stačí poslat jeho fotografie na naše webové stránky, a pokud nám bude strom vyhovovat, domluvíme se s majitelem,“ dodala Bajgarová (podrobnosti zde).

Loni mezi lidmi budil velké emoce obří dárek před Novou radnicí