Ostrava už má svůj vánoční strom, kvůli úsporám zůstane v noci zhasnutý

  16:12
Jedenáct metrů vysoký smrk omorika, který od středy zdobí Masarykovo náměstí, je v Ostravě prvním symbolem blížících se Vánoc. Kvůli energetické krizi však v noci svítit nebude.

Masarykovo náměstí v Ostravě letos zdobí smrk omorika. (23.11.2022) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Smrk pochází od soukromého dárce z Žermanic na Frýdecko-Místecku, který si přál zůstat v anonymitě. „Na pozemku mu již překážel, a tak ho nabídl nám,“ prozradila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

S ohledem na energetickou krizi strom zdobí úsporné žárovky, které bude město v noci vypínat. Jiné úspory radní nechystají. „Do Ostravských Vánoc jsme letos investovali 15 milionů korun, což je o milion více než loni,“ dodala Bajgarová s tím, že částka zahrnuje plánovaný nárůst nákladů z důvodu růstu cen nejen energií.

„Do programu jsme začlenili vše, na co jsou Ostravané zvyklí, a že si tady každý najde to své,“ uvedl primátor města Tomáš Macura.

Vyzdvihl při tom některé z novinek, mezi něž patří například nová Řemeslná scéna v Husově sadu, ale i speciální kabina pro cestující s handicapem, kterou je vybavena atrakce Vyhlídkové kolo. Novinkou je i symbol Ostravských Vánoc, který letos získal podobu dvoumetrové hvězdy.

Vedle Husova sadu připravili organizátoři program na čtyřech náměstích. „Hlavní program bude již tradičně na Masarykově náměstí, Jiráskovo jsme věnovali dětem a kulturní scénu návštěvníci najdou na Prokešově náměstí,“ prozradila Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky, která má organizaci oslav na starosti.

Na čtvrté náměstí, a to Dr. Edvarda Beneše, si pak mohou lidé přijít zabruslit nebo poslechnout vystoupení místních hudebníků.

Ostravské Vánoce odstartují v sobotu 26. listopadu programem ke slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Kulturní akce na náměstí skončí 23. prosince, nicméně zůstanou otevřené některé stánky s občerstvením, vyhlídkové kolo a kluziště, a to až do Nového roku.

Autor: