Největší nezaměstnanost v Česku má Karviná, firmy ale stále nabírají

  8:26
Počet lidí bez práce v prosinci v Moravskoslezském kraji vzrostl přes 42 tisíc. Nejvyšší podíl nezaměstnaných je v Karviné, která vede i celorepublikový žebříček. V zimě ale není vysoká nezaměstnanost neobvyklá, firmy navíc zaměstnance stále hledají.

ilustrační snímek | foto: Jaroslav Hubený

Téměř třináct tisíc volných pracovních míst evidovali na konci prosince pracovníci úřadů práce napříč Moravskoslezským krajem. Celkový počet lidí bez zaměstnání se ale i tak meziměsíčně mírně zvýšil. Oproti konci roku 2020 naopak výrazně poklesl.

„Ke konci roku jsme evidovali celkem 42 152 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 1 252 vyšší než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku pak byl nižší o tři tisíce pět osob,“ komentovala závěrečnou statistiku nezaměstnanosti v loňském roce Vladana Purdeková, vedoucí Oddělení zaměstnanosti Krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Ostravě.

„V průběhu prosince bylo nově zaevidováno 4 961 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 886 a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 56 lidí,“ dodala Purdeková.

Nejvyšší nezaměstnanost zaznamenali statistici v průběhu minulého roku v únoru, kdy bylo bez práce 48 057 uchazečů. Naopak nejméně jich bylo loni na konci listopadu: 40 900.

Jedno se ale nezměnilo. Moravskoslezský kraj byl po celý loňský rok nejpostiženějším regionem v republice, bez práce zde stále byla největší část obyvatel. Několikrát se kraj o nelichotivou příčku dělil s Ústeckým krajem.

Nejvíce nezaměstnaných mají Karviná a Bruntál

Jinak tomu nebylo ani v posledním měsíci loňského roku.

„Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v prosinci v Moravskoslezském a Ústeckém kraji (5,1 procenta) a v kraji Karlovarském (4,2 procenta),“ konstatovala mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková. „Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných i loni v prosinci, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci,“ zmínila.

Tím nelichotivé statistiky nekončí. Dvě nejvyšší příčky, co se podílu nezaměstnaných týče, obsadily v prosinci v rámci celé republiky okresy Karviná a Bruntál.

Zatímco Karviná celému žebříčku s nezaměstnaností 8,5 procenta s přehledem dominuje, celostátně druhé Bruntálsko se na konci roku zastavilo na 6,5 procenta. V pořadí třetí Mostecko zaznamenalo nezaměstnanost ve výši 6,5 procenta.

Firmy hledají zaměstnance

V kraji je přitom velké množství firem, jež dlouhodobě hledají nové zaměstnance. A některé z nich neplatí zrovna málo. Například v nošovické automobilce Hyundai přesáhla průměrná mzda v loňském roce 43 tisíc korun.

„S ohledem na navýšení výroby plánujeme nábor přibližně sto dvaceti nových zaměstnanců. Nabízíme v rámci Moravskoslezského kraje nadprůměrné mzdy, k tomu i náborový příspěvek dvacet tisíc korun,“ informoval už v prosinci mluvčí Petr Michník.

A podobně hledají zaměstnance například ve společnosti Vítkovice Steel nebo v huti Liberty Ostrava. Tamní rourovna totiž sází na růst zakázek z USA.

„Potřebujeme zásadně posílit výrobní tým. Přijímat budeme především obsluhu válcovacích tratí. Věříme, že se nám podaří získat šikovné lidi, které si sami proškolíme,“ řekl ředitel rourovny Libor Černý.