Tatře se daří i v době pandemie, oproti loňsku má o 30 procent víc zakázek

  9:56
Zhruba stejné množství automobilů jako v loňském roce by chtěli letos prodat v kopřivnické automobilce Tatra. Své plány vedení firmy nemění ani po příchodu pandemie koronaviru.

V kopřivnické automobilce Tatra se zatím pandemie koronaviru příliš neprojevila. Výrobu má firma zajištěnou do konce roku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Zatím se nám nákaza až na malé výjimky vyhnula, snad to tak i zůstane,“ komentoval současnou situaci Pavel Lazar, generální ředitel společnosti Tatra Trucks.

Na problémech způsobených epidemií koronaviru tak momentálně firma netratí.

„Zatímco další firmy spadající do skupiny AutoSAP (Sdružení automobilového průmyslu, pozn. red.) hlásí propad výroby za prvních šest sedm měsíců 30 až 40 procent, v případě Tatry jde o nárůst zakázek o 30 procent,“ přidal podrobnosti generální ředitel. „Daří se nám plnit stávající i získávat nové kontrakty. Naší výhodou je nyní rovněž to, že umíme vyrobit vozidla v kratším čase než konkurence.“ 

Ovšem pandemie koronaviru, která ztěžuje cestování, se projevuje na chodu firmy. „Obchodníci létají tam, kde se otevírá letový prostor. Doba není jednoduchá, musíme se přizpůsobovat,“ dodal generální ředitel. „V současnosti máme zhruba stejné množství kontraktů jako v minulém roce, rok 2020 už máme plný. Na konci roku budeme na úrovni původního plánu, tedy přibližně 1 200 vozidel.“

Tatra nyní plánuje rozšíření svých aktivit v Brazílii, kam chce dodávat sady pro smontování na tamním trhu. Firma chce i nadále stavět na výrobě menších sérií specializovaných aut s vyšší přidanou hodnotou, ve vývoji plánuje další vylepšování vzduchem chlazených motorů.

V loňském roce se kopřivnická automobilka dostala po ztrátě 426 milionů korun v roce 2018 do zisku. Výsledek hospodaření po zdanění dosáhl 129 milionů korun při výrobě 1 181 a prodeji 1 284 vozidel.

Titus míří na zkoušky

Dobré výsledky hlásí v letošním roce i společnost Tatra Defence Vehicle (TDV).

Ta vyrábí specializovaná vojenská vozidla, vedle obrněnců Pandur chystá pro armádu vozidlo Titus. 

Další část výroby TDV tvoří například výroba pancéřových kabin pro T815. „Tržby loni dosáhly 800 milionů korun, letos by se měly pohybovat okolo 1,5 miliardy,“ přiblížil výsledky firmy generální ředitel Tatra Defence Vehicle Tomáš Mohapl. „Druhým rokem máme kladné výsledky, našlápnuto máme dobře. V současnosti připravujeme pro zkoušky vozidlo Titus, které budeme dodávat české armádě.“ 

Celkem má TDV dodat armádě šedesátku vozidel Titus. Ta vyvinula na klasických tatrováckých podvozcích francouzská společnost Nexter. První vyrobený vůz nyní zamíří do vojenské zkušebny, kde vůz v rámci testu odolnosti proti výbuchům doslova vyhodí do vzduchu.