Dívka viděla v plamenech umírat známou ze školy. Čekala miminko, líčí

  10:50
Na základní škole je dělil jeden ročník. Přesto si nyní už osmnáctiletá Kateřina Mirgová na o rok mladší Nikolu dobře pamatuje. „Věděly jsme o sobě. Byla to normální, usměvavá, milá holka,“ vypráví mladá Bohumíňanka. V sobotu večer ale mohla jen bezmocně přihlížet tomu, jak její známá v dýmu a plamenech marně bojuje o život.

Lidé zapalují svíce na pietním místě k uctění památky obětí požáru naproti panelového domu v Bohumíně. (9. srpna 2020) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Bylo pro mě traumatizující jen se na to dívat. Nedokážu si představit, co prožívala ona,“ líčí Mirgová. Když byla venku, všimla si dýmu. Záhy zahlédla sedět v okně lidi, kteří křičeli o pomoc.

Mezi nimi byla i její nedávná kamarádka ze základky. „Ta vypadla z okna jako první, když sklouzla z parapetu. Někdo se ji ještě snažil chytit, ale nepovedlo se mu to. Za ní pak následovali další.“

Křik dospělých se mísil s křikem dětským. Těm nejmladším se podle očité svědkyně snažili starší obyvatelé bytu ještě zachránit životy. „Viděla jsem, jak kdosi drží dítě v náručí a snaží se jej přenést na vedlejší balkon, kde nehořelo. Jenže to asi v těch hrozných podmínkách nestihli, a tak se vrátili zpět dovnitř,“ líčí rozrušeným hlasem hrůzné okamžiky.

O to je tragičtější, že sedmnáctiletá Nikola byla podle Mirgové v pokročilé fázi těhotenství. „Byla v osmém měsíci, čekala holčičku,“ popisuje mladá žena.

Zatímco od některých svědků události se ozývala i kritika, podle čerstvě plnoleté ženy byl zásah hasičů v pořádku. „Lítali tam, fakt se snažili. Vím, že dva vyběhli nahoru, zasáhlo je to a měli zranění,“ říká.

Někteří místní považují dům za prokletý. Před dvěma lety tady také zemřela po pádu z okna dívka. „Ale tehdy se jednalo o sebevraždu,“ dodává Mirgová.

Autor: