iDNES.cz

Dům v centru Nového Jičína skrýval dávnou kuchyni. Našla se pec i nádobí

  6:40
Mimořádný objev se podařil archeologům a památkářům v Křižíkově ulici v centru Nového Jičína. Při průzkumu domu před celkovou opravou tam nalezli zbytky středověké kuchyně včetně dobového nádobí a dalších předmětů.

Keramické nádoby nalezené v prostoru kuchyně ve středověkém domě, který zanikl vlivem požáru v 15. století, v centru Nového Jičína. | foto: František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava

„S dochovanými pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech se setkáváme jen výjimečně. Vzácný jev představují i dobře dochované doklady původní podoby středověkých domů v místech stávající zástavby historických městských jader,“ konstatovala mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě Petra Batková.

Při vykopávkách v zadní části současného domu objevili archeologové části zděné pece i s ohništěm. K tomu přibyly celé keramické kuchyňské nádoby včetně pokliček, dřevěná vařečka a žárem zdeformovaný železný rošt.

Zkoumaný dům č. p. 91/7 na Křižíkově ulici v centru Nového Jičína.

„Opodál na podlaze leželo značné množství skleněných kroužků, patrně součást někdejšího ženského náhrdelníku, dále visací svorníkový pružinový zámek od dveří nebo truhlice, trojzubé vidle a hrot kopí,“ vyjmenovala Batková.

Přidal se ostravský archeolog František Kolář. „Zdá se, že pod stávající podlahou nádvorní světnice domu se nacházejí pozůstatky původní dřevěné stavby, která zanikla jednorázově vlivem požáru někdy v průběhu 15. století, možná v souvislosti s dobytím města husity v roce 1427,“ poznamenal.

Podle zjištěných stop historického vývoje se v přízemí domu bydlelo, kdežto kamenná část nejspíše fungovala jako sýpka. Odborníci také opakovaně naráželi na stopy požáru, a to na části zuhelnatělých dřevěných konstrukčních prvků a na zdicí maltu, kterou žár zbarvil do růžova.

Záchranný archeologický výzkum a stavebně-historický průzkum provádí Národní památkový ústav společně s Muzeem Novojičínska a za finanční podpory od Nového Jičína. „Majitelka domu rovněž získala dotaci na opravu původního trámového stropu,“ dodala Petra Batková.

Autor:
zpět na článek