Soud zpřísnil trest za praní peněz ve vedlejší větvi kauzy Dědic

  9:28
Krajský soud v Ostravě znovu rozhodl o jednom z případů praní peněz přes frýdecko-místeckou agenturu Propag-Storm, která patří k vedlejším větvím korupční kauzy lobbisty Martina Dědice. Trest oproti původnímu rozsudku zpřísnil.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Ředitele ostravské firmy Kadamo, 63letého Tomáše Doležala, poslal soud už loni do vězení na sedm a půl roku za krácení daní a legalizaci výnosu z trestné činnosti. Doležal i státní zástupce se ale odvolali. A nadřízený orgán rozsudek zrušil.

Muž – stejně jako obžalovaní v hlavní kauze Dědic, kteří od začátku odmítají vinu a čekají, že je soud osvobodí – doufali, že vývoj procesu jim dává za pravdu proti žalobci. Nový verdikt ale ukazuje opak. Soud totiž ještě přitvrdil. Doležal si má nově odsedět deset let.

„Vrchní soud v Olomouci vyhověl podaným odvoláním a rozsudek zrušil z procesních důvodů, ale ne proto, že by se muž nedopustil vytýkané trestné činnosti. Naopak. Odvolací soud upozornil, že původní rozsudek nebral v potaz, že se obžalovaný měl dopouštět krácení daní ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Nyní to už soud takto vyhodnotil, a proto obžalovanému zpřísnil trest odnětí svobody o dva a půl roku,“ vysvětlil Vít Koupil, státní zástupce v kauzách firmy Kadamo i Martina Dědice.

Doležal podle obžaloby utratil asi 140 milionů korun z peněz firmy za reklamu u agentury Propag-Storm, odkud pak získal zpátky asi 80 procent sumy v hotovosti. Stát měl poškodit asi o 40 milionů korun.

Stát zabaví zlato i směnky za miliony

Policisté muže přistihli při přebírání peněz. Soud má také svědectví spolupracujících obviněných, Lenky Oborné a Hany Kačenové z agentury Propag-Storm, které popsaly, jak v praxi fungovalo praní peněz přes účelový řetězec dalších firem a komu všemu včetně Martina Dědice se vracela hotovost.

Kromě odnětí svobody rozdal soud i jiné tresty. Firma Kadamo dostala stejný peněžitý trest jako loni: musí zaplatit 20 milionů.

Doležal nesmí sedm let pracovat ve vedení firem a stát mu zabaví 13 kilogramů zlata i směnky za téměř 70 milionů korun. Proti prvnímu rozsudku mu přibyl zákaz činnosti, ale snížila se hodnota zabaveného majetku – původně měly propadnout jeho směnky v hodnotě kolem 120 milionů.