iDNES.cz

Sokolovny v Moravskoslezském kraji jsou plné dětí, zájem roste

  14:34
Nejvýznamnější tělocvičný spolek v republice zažívá novou renesanci, přibyla třetina cvičenců. Sokolů v Moravskoslezském kraji přibývá i o tisíc ročně. Stojí za tím jak zájem o pohybové aktivity pro děti, tak široká nabídka řady druhů sportů.

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

„Oproti minulosti počty našich členů v kraji stoupají. Přibývá hlavně mládeže. Za tři roky je nás o třetinu více,“ konstatovala Iva Třísková, tajemnice Sokolské župy Moravskoslezské.

Zájem potvrzují i zástupci samotných jednot. „Za poslední dva roky se počet našich členů rozrostl o zhruba deset procent. Pomohli jsme tomu i tím, že jsme založili oddíl florbalu. Přihlásili se k nám i kluci, kteří hrají malou kopanou. Platili vysoký nájem za halu, teď trénují levněji,“ pochlubil se Pavel Beneš, starosta jednoty Sokol Štramberk.

Noví zájemci se hlásí také k velké jednotě v Opavě.

„Největší nárůst členů je za poslední dva roky mezi předškoláky. K dnešnímu dni máme 1 222 členů. Z toho je více než tisícovka v atletickém oddíle. Gymnastů s tanečníky je 145. Také máme dvanáct volejbalistů a pětačtyřicet všestranných sportovkyň,“ pochlubil se starosta opavské jednoty Jiří Štindl.

Stabilní čísla má malá jednota ve Staříči u Frýdku-Místku. „Máme 128 členů. Ani letos, ani minulý rok se počet moc nezměnil,“ řekla Lenka Žídková, jednatelka jednoty.

Celkově jsou sokolové spokojení. „O cvičení rodičů s dětmi je teď největší zájem. Jsme za to moc rádi,“ doplnila Třísková.

Chybí prostory nebo trenéři

Někde je poptávka i tak velká, že ji je těžké uspokojit. „O cvičení s dětmi je opravdu velký zájem. Problém je teď s trenéry. Nemůžeme je totiž sehnat,“ postěžoval si Beneš.

Jinde je zase největším problémem nedostatek prostor. „Trenérů máme dost, chybí ale prostory. Když řekneme rodičům, že by cvičení začínalo kvůli volné tělocvičně až po páté hodině odpoledne, nelíbí se jim to,“ vysvětlil Štindl.

Nabídka cvičení pro děti je přitom základem pro každou jednotu. „Máme dva oddíly pro děti. První skupina je pro nejmladší děvčata, chodí jich osmadvacet, máme i taneční skupinu, v níž zůstávají starší dívky až do dospělosti,“ sdělila Žídková.

Společenské akce budou pandemii navzdory

Může se zdát, že pandemie sokolům paradoxně pomohla. I oni se ale museli vypořádat s dopady vládních nařízení.

„Větší akce chystáme, ale pořádání je ovlivněno aktuální situací,“ přiblížila covidové peripetie Třísková. „Už dvakrát jsme například museli odložit tradiční Sokolgym Ostrava. V našich sokolovnách a pronajatých tělocvičnách ale pořád pravidelně cvičíme a trénujeme.“

Se sportovními a společenskými akcemi pro více lidí se neomezují ve Štramberku. „Chystáme podzimní brigádu s opékáním buřtů i dvacátý ročník florbalového turnaje pro neregistrované hráče. Do Vánoc nás čeká i tradiční kloboukový turnaj v metané,“ řekl Beneš.

Jiné jednoty sází zase na organizované výlety. „Letos jsme měli několik turistických výletů. I vícedenních. Připravili jsme Den žen, při kterém se ženy sejdou už v sedm hodin ráno, čekají je vycházky a různá cvičení, včetně akvaaerobiku, a den zakončí večeří,“ přiblížila plány staříčských sokolů Lenka Žídková.

Sokolové bojují o finance

Důležité je pro všechny jednoty financování. To mohou komplikovat administrativní požadavky Národní sportovní agentury.

„Když chystám žádosti o dotace pro náš klub, agentura chce spoustu údajů. Musíme je dodat ke každému, i k dětem. Datum narození, adresu, zkrátka všechno. Také telefonní číslo a kontakt na rodiče. Těm se do toho mnohdy nechce. Já to chápu. Bez údajů ale peníze na provoz nedostaneme,“ stěžuje si Štindl.

Do budoucna hledí pokračovatelé Tyršova učení optimisticky. „Připravujeme se na všesokolský slet. Vždyť je to významná součást naší činnosti. Ten příští bude v Praze v létě 2024,“ uzavřela Třísková.

zpět na článek