iDNES.cz

Po oblevě znovu mrzne, sněhová děla v Jeseníkách a Beskydech běží naplno

  8:42
S následky nebývale vysokých teplot na začátku tohoto roku se snaží vypořádat lyžařské areály v Moravskoslezském kraji. Naštěstí pro provozovatele opět mrzne, takže sněhová děla mohou jet na většině míst naplno. Po dvou nevydařených sezonách se snaží podnikatelé vidět tu letošní optimisticky. Sníh značně ubyl v Jeseníkách i Beskydech.

Ve ski areálu v Bílá v Beskydech také využili mrazu a zasněžují. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Sníh nám roztál, prakticky všechno odteklo. S ochlazením jsme ale spustili děla, hned jak to bylo možné,“ řekl vedoucí skiareálu Armáda v Dolní Lomné na Jablunkovsku Lubor Pavlík. 

Ve vedlejším a o něco výše položeném středisku Severka vyrábějí technický sníh také. „Naplno zasněžujeme. Snažíme se zase vyrobit to, co nám před několika dny roztálo,“ uvedl vedoucí Severky Marcel Bogocz. Ve středisku zatím lanovku kvůli nedostatku sněhu nerozjeli.

Z beskydských sjezdovek se jezdí na Bílé. „Sníh dostal opravdu šíleně zabrat. Od neděle vlastně pršelo a bylo teplo. Provoz jsme ale nepřerušili. Některé sjezdovky doslova odplavaly, ty základní ale zůstaly,“ sdělil Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá na Frýdecko-Místecku.

Zároveň doufá, že se situace zlepší. „Ochlazení využíváme naplno. Je to trochu boj, protože chceme lyžovat i zasněžovat. Je to takové divočejší,“ doplnil Vrzgula. Na sjezdovkách leží ve středisku patnáct až čtyřicet centimetrů sněhu.

Optimismus vládne i v Jeseníkách

Ze své vyšší polohy těžily areály v Jeseníkách. Více sněhu měly totiž už před oblevou.

„Zasněžujeme a snažíme se doplnit to, co nám vzal déšť. Naštěstí jsme měli dobrou zásobu. Čekali jsme se spuštěním děl na teploty kolem čtyř stupňů pod nulou. Ty přišly,“ sdělil Libor Petrů, vedoucí střediska v Kopřivné na Bruntálsku. „Sníh na sjezdovkách přimrzl. Za mě máme tedy pro lyžaře připravené super podmínky. Letošní sezonu díky tomu vidím optimisticky,“ dodal Petrů.

Karlov, největší lyžařské středisko v Jeseníkách, má v provozu zatím jenom nejdůležitější páteřní sjezdovky. „Odtála nám zhruba třetina sněhu. Teď se soustředíme na úpravu nejfrekventovanějších sjezdovek. Děla jedou naplno i jinde a chceme co nejrychleji uvést do provozu maximum tratí,“ svěřil se Boris Keka, mluvčí skiareálu.

Nejlepší sníh teď nabízí lyžařům nejvýše položené středisko v Česku Ovčárna. „Teď je u nás moc dobře. Oblevu jsme přežili bez velkých úhon. V týdnu nám jely dva vleky a na víkend spouštíme další,“ řekla za místní rodinnou společnost Renata Figurová. „Máme hodně sněhu i mimo sjezdovky. Je tu pravá zima, sníh je všude kolem,“ podotkla.

Všechny skiareály chtějí dohnat ztráty z minulých dvou sezon. Začátek té letošní na přelomu roku jim vyšel různě. Ke slovu se přihlásilo místo protiepidemiologických opatření počasí. „Měli jsme otevřeno tři dny. Zájem byl neuvěřitelný. Vůbec jsem nečekal, že přijede lyžovat tolik lidí,“ řekl Pavlík ze střediska Armáda. 

Zároveň také neztrácí naději pro celou zimu. „Musím se na budoucnost dívat optimisticky, dva roky jsme nejeli. Minulý rok nás zastavila epidemiologická opatření, rok předtím počasí. Snad nás už letos vláda ani vysoké teploty nepřekvapí,“ přeje si Pavlík.

Z blízké Severky nehlásí takový úspěch. „Na přelomu roku jsme otevřeli na dva dny. Moc lidí ale nepřišlo, protože pršelo,“ vzpomněl Bohocz. Ani zde se nevzdávají. „Snažíme se přilákat co nejvíce lyžařů. Abychom se zvládli uživit, bez lidí to zkrátka nepůjde,“ dodal.

Počasí uškodilo i jinde. „Na přelomu roku přijelo hodně lyžařů, bylo to výborné. Jakmile se ale oteplilo, návštěvníci byli pryč,“ uvedl Petrů z Kopřivné. O něco výše, na Ovčárně, přijeli tradičně hlavně běžkaři. „Těch jsme měli na přelomu roku hodně. Sníh jim totiž na trasách zůstával jen v nejvyšších partiích hor. A ty jsou kolem Pradědu,“ řekla Figurová.

I tady fungovaly vleky bez přerušení. „Na sjezdovkách jsme měli méně lidí. Já si myslím, že to nebylo kvůli počasí. Lidem se zkrátka nechtělo vyjíždět nahoru autobusem,“ zmínila provozovatelka stav, který zde panuje.

Přijet vlastním autem mohou návštěvníci jen na zvláštní povolení, které vydává Správa silnic Moravskoslezského kraje. Na horní parkoviště se dostanou také hosté hotelu a chat. Ostatní využívají k cestě z Hvězdy u Karlovy Studánky pravidelnou kyvadlovou dopravu.

zpět na článek