Plochu po Slovenské strele před Technickým muzeem v Kopřivnici čeká obměna

  19:02
Už je to rok a půl, co legendární vlak Slovenská strela opustil prostor před Technickým muzeem Tatra v Kopřivnici, aby prošel kompletní rekonstrukcí. Zpátky se nevrátí, nově bude umístěn před právě dokončovaným Muzeem nákladních vozů Kopřivnice.

Nejvýraznějším prvkem před kopřivnickým muzeem bude pět otočných kruhů s písmeny názvu automobilky Tatra. | foto: Repro: studio m2au

Po vlaku zůstaly na původním místě jen koleje a rezavějící stříška. Nyní se začíná celý prostor proměňovat, zdejší radnice chce dát lokalitě novou nápaditou podobu.

Návrh, s nímž přišel brněnský architektonický ateliér m2au, zaujme několika výraznými prvky. Jedním z nich je maketa Tatraplánu umístěná na šikmé střeše přístavby muzea.

Dalším pětice velkých otočných kruhů. V každém z nich bude jedno z písmen názvu místní automobilky Tatra. „Kruhy na pivotech budou sloužit zároveň jako možnost posezení,“ přiblížil kopřivnický městský architekt Václav Kocián.

Úpravy mají prostor také zpřehlednit. Stavbaři odstraní množství výškových úrovní a vytvoří tak jakousi pomyslnou bránu do města.

Letos totiž začne regenerace kopřivnického centra, které se nachází jen pár desítek metrů odsud.

Vítanou změnou bude i více zeleně, přibýt má 28 nových stromů. „Bude zde zároveň více možností posezení jak na slunci, tak ve stínu,“ doplnil Kocián.

Architektonickou studii již schválila kopřivnická radnice. Během následujících týdnů plánuje město zadat dokumentaci pro stavební řízení. „V rámci času, který teď máme, chceme podniknout dílčí přípravné kroky. K nim patří i odstranění přístřešku na nároží prodejny Albert a přístřešku po Slovenské strele. Tím připravíme dané území pro jeho celkovou přeměnu,“ uvedl Václav Kocián.

„Jelikož studie počítá s množstvím nové zeleně, tak letos možná upravíme i plochy pro výsadby. Další kroky budeme dělat podle toho, kolik budeme mít dostupných peněz,“ doplnil Kamil Žák z odboru majetku města.

Slovenská strela se dočkala obnovy a loni se předvedla v novém laku: