Zatáčka u Linhartov na Krnovsku zmizí, cesta do Polska bude bezpečná

  14:56
Narovnání úseku silnice s táhlou a také nebezpečnou zatáčkou na Krnovsku se přiblížili pracovníci Ředitelství silnic a dálnic. Získalo stavební povolení.

Plán chystané přeložky silnice. Jde vidět i aktuální cesta, který vede táhlou zatáčkou. | foto: Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57

Jedná se o silnici I/57 mezi Krnovem a Městem Albrechtice, na níž je u Linhartov táhlá zatáčka. „Ta je nebezpečná. Nově bude cesta plynulejší, povede po rovné silnici mimo obec. Práce by měly stát více než sto milionů korun,“ uvedl Martin Dostál, tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11—I/57, které narovnání úseku u Linhartov v minulosti prosazovalo.

Stavbu připravovalo Ředitelství silnic a dálnic České republiky dlouho. V roce 2015 udělala společnost technickou studii, o čtyři roky později získala územní rozhodnutí.

Zatím nejsou vykoupené všechny pozemky, po kterých nová silnice povede. „Majetkoprávní jednání začala letos v dubnu. Podle listu vlastnictví je vše hotové u zhruba dvou třetin parcel. Na Ředitelství silnic a dálnic musejí také přejít majetky jiných státních institucí – Lesů České republiky a Státního pozemkového úřadu,“ doplnil Dostál.

Některé další části plánované silnice stále vlastní soukromníci. „Zbývá odkoupit jen několik málo takových pozemků. Jsme vděční těm, kteří státu při výkupech vyšli vstříc,“ řekl Martin Dostál.

Narovnání zatáčky u Linhartov je součástí modernizace silnice I/11 a I/57 mezi Ostravou, Opavou, Krnovem a Bartultovicemi na hranicích s Polskem.

Sdružení pro výstavbu této komunikace o kompletní přestavbu usiluje od roku 2001. Předsedou sdružení je Michal Jedlička, náměstek opavského primátora. Členy jsou některé obce, přes které silnice vede, spolu se soukromými.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.