iDNES.cz

Soukromé sanitky hlásí velký propad přepravy, ani kompenzace nestačí

  17:56
Do problémů se kvůli pandemii koronaviru dostávají paradoxně i někteří zdravotníci. S potížemi se potýkají například moravskoslezští provozovatelé soukromých dopravních zdravotních služeb, zkráceně soukromých sanitek.

Soukromé sanitky doplácejí na menší počet převážených pacientů i na vyšší koronavirové náklady. | foto: sanitkou.cz

„Kvůli koronaviru výrazně klesl počet pacientů, které jsme dříve přepravovali k operacím, vyšetřením a podobně. Výkony klesly až o čtyřicet procent,“ přiblížil podstatu problému Richard Balcar, majitel společnosti Sanitkou.cz působící hlavně na Karvinsku. 

„Úhrada za služby je výkonová, záleží především na počtu ujetých kilometrů s pacienty. Vzhledem k výraznému poklesu počtu pacientů tak klesly dramaticky i příjmy od pojišťoven,“ dodal.

O tom, jaké mají být úhrady za zdravotní služby, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. „ČPZP i ostatní zdravotní pojišťovny se řídí úhradovou a kompenzační vyhláškou ministerstva,“ vysvětlila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. 

Náklady navíc přinesly provozovatelům zdravotnických dopravních služeb i protiepidemiologická opatření. Například při převozu pacienta, který by mohl být nakažený, se posádky sanitek musejí oblékat do speciálních kombinéz.

„V takových případech dostáváme 450 korun na pacienta. Kombinéza stojí 350 korun. Problém je v tom, že musí jít o potvrzenou nákazu. Pokud se nepotvrdí, jdou náklady na náš vrub. A k převozu některých pacientů musí být někdy i dva lidé. Takže ty výpočty jsou snadné,“ zmínil Balcar.

V tom mu oponuje Václav Moravec, předseda Asociace pracovníků nestátní dopravní zdravotní služby. „Zdravotní pojišťovny proplácejí všechny takové výjezdy,“ tvrdí Moravec. „Tyto náhrady podle našich zkušeností stačí.“

Pojišťovny vše neuhradí

Zkušenosti provozovatelů zdravotních služeb z kraje jsou ale jiné. „Pokud se u pacientů covid neprokáže, pojišťovny nám tyto náklady neproplácí,“ potvrdila slova karvinského podnikatele Iva Radinová, jednatelka společnosti Dossan provozující soukromou sanitní přepravu na Novojičínsku.

A potvrzuje i propad počtu přepravovaných pacientů. „Například jen za únor a leden klesl počet převozů o 25 procent,“ dodala.

Méně převezených pacientů a snížení množství ujetých kilometrů měly provozovatelům vynahradit kompenzace. „Kompenzační vyhláška navýšila poskytovatelům dopravních služeb hodnotu bodu od 1. 7. 2020 o 20 procent. Cílem bylo vyrovnat propady produkce oproti roku 2019 a dále také kompenzovat navýšené náklady související s covidem-19,“ přiblížila reakci státu Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Spor o data

Jádrem sporu mezi ministerstvem a provozovateli sanitek mohou být odlišná data, s nimiž obě strany pracují. Zatímco v případě společnosti Sanitka.cz jde až o 40procentní pokles služeb a jednatelka Dossanu hovoří o 25procentním poklesu počtu převozů, ministerstvo použilo k výpočtu výše kompenzací podstatně nižší číslo.

„Podle dat zdravotních pojišťoven došlo v segmentu dopravní služby k poklesu výkonnosti o přibližně 13 procent, což znamená, že kompenzace je dostatečná a pokryje i navýšené náklady spojené s covidem-19,“ poukázala na způsob výpočtu Peterová.

„To nestačí. A zaměstnanci se ptají, kdy dostanou odměny za covid stejně jako jejich kolegové ve státních zdravotnických zařízeních. Zatím nedostali nic,“ komentoval kompenzační navýšení hodnoty bodu Richard Balcar.

Podle Václava Moravce by zaměstnanci soukromých zdravotních služeb mohli dostat covidové „prémie“ během několika týdnů. „Je potřeba vydržet čtrnáct dní, možná trochu déle, a peníze na odměny soukromým zaměstnancům budou,“ věří předseda asociace.

Ministerstvo chce totiž dodatečně zvýšit hodnotu bodu z loňského roku o dalších jedenáct haléřů. „Kvůli dodatečnému stanovení odměn za první vlnu pro segment dopravy ve výši 60 tisíc korun na zdravotníka se chystá dodatečné navýšení celoroční hodnoty bodu. Cílovým termínem pro vyplacení je konec května 2021,“ doplnila mluvčí ministerstva. „To ale nepokryje ani naše ztráty, natož abychom z toho mohli vyplácet prémie,“ reagoval na navýšení Balcar.

zpět na článek