iDNES.cz

Residomo kupuje švédská společnost. Na nájemní smlouvy to nemá mít vliv

  13:38,  aktualizováno  18:06
Největší poskytovatel nájemního bydlení v Česku, společnost Residomo, oznámil změnu vlastníka. Stane se součástí portfolia švédské společnosti Heimstaden Bostad AB. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Jan Rafaj, generální ředitel společnosti Heimstaden. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Švédská firma patří k největším poskytovatelům bydlení v Evropě. Do její správy patří více než 52 tisíc bytů v hodnotě zhruba 250 miliard korun.

Firma spravuje nemovitosti v domácím Švédsku, ale i v Norsku, Dánsku, Německu, Nizozemsku a nově tedy i v České republice.

„Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí. Jsme majitelem kontinuálně investujícím do domovů našich nájemníků a lokalit v jejich okolí. Věříme v růst české ekonomiky a plánujeme zůstat dlouhodobě její součástí,“ řekl Patrik Hall, generální ředitel Heimstaden.

Residomo rozšíří portfolio firmy Heimstaden o dalších 42 584 bytů. Podle zástupců dosavadního vlastníka bytů se pro nájemníky nic nemění. „Na uzavřené nájemní smlouvy nebude mít změna vlastníka společnosti vliv,“ uvedla mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz.

Generální ředitel Residoma oznámil, že nový vlastník přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. „A to i v podobě budoucích investic do výstavby nových nájemních bytů,“ řekl Jan Rafaj.

Residomo prodává někdejší hornické byty, které bývalá společnost RPG Byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, jež je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. 

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo. 

Podle předsedy Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ Romana Macháčka je prodej společnosti Residomo další fází podvodné privatizace těžební společnosti OKD.

Situace kolem bývalého bytového fondu OKD je podle něj skandální.

„Teď je to v podstatě další fáze té podvodné privatizace 44.000 hornických bytů. Někdo teď operuje s majetkem za desítky miliard korun bez jakýchkoliv závazků,“ řekl Macháček.

Uvedl, že v privatizační smlouvě byly sjednané alespoň nějaké podmínky, které měly chránit nájemníky v případě, že by se byty prodávaly po bytových jednotkách. „Ty závazky už evidentně nebyly převedeny, když to nabyla společnost Residomo, nyní to nebude převedeno na další společnost v pořadí. A co je podle mě skandální, je, že stát vůbec nic nedělá,“ řekl.

Firmy podle Macháčka operují s bytovým fondem, jako by byl bez jakýchkoliv závazků. „Původně byly v privatizační smlouvě nějaké povinnosti. A ty povinnosti nebyly dodrženy. Jak je možné, že stát neuložil nějaké sankce, že nepodniká žádné kroky?,“ řekl Macháček.

Autor:
zpět na článek