iDNES.cz

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

  9:06
S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech popelnicích objevily QR kódy, s jejichž pomocí radnice sleduje především četnost svozu a naplněnost kontejnerů. Okamžitě se však objevili lidé, kteří začali nosit odpad do cizích popelnic.

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„V souvislosti s připravovaným zákazem skládkování směsného komunálního odpadu a odpadu recyklovatelného a využitelného lze předpokládat, že náklady na odstranění odpadů budou stoupat. Proto se snažíme hledat cesty, které by zajistily, že zavedení nového zákona o odpadech nebude mít na naše peněženky tak výrazný vliv,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

V první řadě se radnice rozhodla provést celkovou evidenci odpadového hospodářství.

„Každá popelnice či kontejner mají nově QR kód, který popeláři při každém vyvážení načtou. Kromě počtu vývozů se eviduje i naplněnost popelnic, chceme totiž vědět, kde se kolik odpadu produkuje,“ vysvětlil Syrovátka.

Podle získaných výsledků město upraví svozové trasy, aby byl svoz efektivnější.

„Zároveň chceme zjistit, kolik kontejnerů a popelnic kde máme, protože současná evidence není plně vypovídající. Na to, abychom získali relevantní data, potřebujeme ale nejméně čtvrt nebo půl roku, takže změny svozových tras budou nejdříve příští rok na jaře,“ popsal Syrovátka.

Po zavedení QR kódů se však objevily případy, kdy se lidé snaží systém obejít.

„Jednou večer jsem se vracel domů a u domu jsem viděl člověka, který bydlí zhruba kilometr a půl od nás. Když jsem chtěl zjistit, co tam dělá, viděl jsem, že do naší popelnice vysypává svůj odpad,“ popsal Jaroslav Perútka z Nového Jičína.

Dodal, že nešlo o jediný případ, o kterém ví. „Po zavedení QR kódu na popelnicích někteří nosí své odpadky sousedům, a když mají plno, tak jim to tam prostě nechají,“ podotkl.

Místostarosta: Motivační systém zavedeme až časem

„Skutečně máme informace o takovýchto případech. Je ale třeba, aby lidé věděli, že v současné době jde hlavně o evidenci odpadového hospodářství. Teprve časem chceme zavést i nějaký motivační systém, aby lidé více třídili a produkovali méně běžného odpadu,“ uvedl místostarosta Syrovátka.

Radnice v rámci novinky stanovila také počty odpadových nádob u jednotlivých nemovitostí.

„Podle pravidel schválených radou města připadne jedna popelnice o objemu 110 litrů na pět osob trvale přihlášených na dané adrese. Kontejner o objemu 1 100 litrů je určen pro 23 až 46 lidí. V ojedinělých případech lze udělit výjimku,“ připomněla Marta Kiššová z odboru životního prostředí.

Loni vynaložila novojičínská radnice na odpadové hospodářství víc než 24 milionů korun. „Je v tom i řada nadstandardních služeb. Máme dva separační dvory, kontejnery na bioodpad, papír, plasty, sklo, textil s obuví a hračkami i kovy,“ dodala vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.

VIDEO: Přeplněný kontejner? Stačí tyto triky a je poloprázdný:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
zpět na článek