Příjmy obcí výrazně klesnou, starostové se obávají zastavení rozvoje

  8:58
Tvrdý dopad mají ztráty kvůli koronavirové krizi na malé obce v Moravskoslezském kraji. Podle starostů to do budoucna může dokonce zcela zastavit jejich rozvoj. Kvůli propadu příjmů mnozí už teď pozastavují plánované investice. Ruší se také některá pracovní místa.

Obce zvažují, které investiční akce zachovají a co posunou nebo zruší. Například na Osoblažsku řeší i třicetimilionový projekt na opravu všech kamenných nádraží na trase úzkokolejky. | foto: Jakub Vrána, iDNES.cz

Například Dívčí Hrad na Bruntálsku měl letos naplánované čtyři velké investiční akce a uskuteční dvě.

„Už z loňska máme podepsanou smlouvu na čistírnu odpadních vod pro bytové domy, staveniště je předané a hotovo musí být do konce srpna. Postavíme také 500 metrů chodníků mezi mateřskou školkou a obecním úřadem. Ty plánujeme pět let,“ uvedl starosta Jan Bezděk.

Naopak posunout musí chystanou stavbu rodinného domu určeného k pronájmu a vznik výrobní haly pro místní podnikatele. Ačkoliv i na ty již obec získala dotaci.

„Nebudeme mít v rozpočtu peníze na náš spolupodíl,“ konstatoval starosta s tím, že poskytovatele dotace, jímž je krajský úřad, požádá o prodloužení termínu o rok.

Už podíl na čistírně odpadních vod obec se třemi stovkami obyvatel přijde zhruba na milion. „Máme kontokorent a budeme se muset zadlužit takto. Snad výpadek částečně vykryjeme prodejem pozemků,“ řekl Bezděk.

Příjmy z daní – jen za duben a květen – jsou v obci ve srovnání se stejným obdobím loni o více než 160 tisíc korun nižší.

V Dívčím Hradě kvůli tomu zanikne i jedno místo údržbáře. Až mu na konci června vyprší smlouva, novou nedostane. „Přitom bychom ho potřebovali. Bez výpadku peněz by smlouvu dostal,“ dodal Bezděk.

Na 30 procent, což činí zhruba půl milionu korun, vyčíslil květnový propad příjmů obce ze strany státu ve srovnání s loňským květnem Roman Falhar, starosta Stěbořic na Opavsku. „A to v tom ještě nejsou teď schválené ztráty z rozpočtového určení daní,“ dodal.

Obec s patnácti sty obyvatel má našetřeno, a nemusí tak letošní investice rušit. V dalších letech je to ale podle Falhara může zastavit.

Obec řeší průběžné financování s bankou

„Máme před sebou stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod odhadovanou na 180 milionů korun. Hospodaříme s přebytkem právě s výhledem na odkanalizování,“ uvedl.

Slezské Rudoltice na Bruntálsku hlásí květnový propad ve výši 36 procent, což v jejich případě činí čtvrt milionu. Opět ještě bez započtení ztrát kvůli kompenzacím, které by měly jít z peněz na příjmy obcí a krajů.

„Máme nachystané investice za 40 milionů, s bankou řešíme průběžné financování. Něco se budeme snažit posunout,“ uvedl starosta zhruba pětisethlavé obce Mojmír Pargač.

V plánu je třeba oprava bytového domu, výstavba hasičské zbrojnice, rekonstrukce zámku či oprava bývalých zámeckých koníren.

„Projekty jsou pod stavebním povolením s vyřízenou dotací, všechny se musí předfinancovat. Zatím čekáme na další vývoj,“ sdělil starosta.

Více než dotace pomohou peníze napřímo

Doplnil, že pro letošek se počítá s omezením investic do rekonstrukce bytů či omezením nákupu materiálu a obnovy vybavení. Pokud nebude lépe, bude muset snížit počet technických pracovníků.

„Řešíme i úzkokolejku, kde máme třicetimilionový projekt na opravu všech kamenných nádraží,“ připomněl.

Opravy pozastavují i nedaleké Slezské Pavlovice. Vrácení chybějících peněz formou dotací, jak navrhuje stát, není podle starostů šťastným řešením. Více by jim pomohly peníze napřímo. Nebo jako dotace, které jejich projekty pokryjí ze sta procent. Letošní výpadek budou sanovat šetřením v dalších letech.

Obcím asi nepomohou ani dotace kraje. I ten počítá ztráty a radní již schválili návrhy opatření. Mezi nimi i pozastavení poskytování dotací.

„Vše musí schválit zastupitelé,“ řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Jednat budou ve čtvrtek.