Nemocnice v době karantény léčí třikrát více opařených dětí než obvykle

  8:38
Karanténa má nepříjemný dopad na malé děti, které tráví většinu času doma. Stále víc jich končí v péči lékařů s popáleninami. Fakultní nemocnice Ostrava přijala v posledních dvou týdnech už devět dětí, které se doma opařily. Tři leží na jednotce intenzivní péče.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

„Obvykle léčíme asi tři malé pacienty současně. Jejich počet se zvyšuje vždy o letních prázdninách. Stejná situace je i nyní, když rodiny musí zůstávat doma. Máme tady už osm dětí ve věku do dvou let a jednoho staršího klučinu, které opařily horké tekutiny, nejčastěji voda, čaj, káva nebo polévka,“ říká přednostka Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Němečková Crkvenjaš.

„Vím, že je těžké děti uhlídat. Ale rodiče by měli být více ve střehu, jinak bude situace ještě horší,“ dodala.

Popáleninová klinika, která má dvě oddělení s 24 lůžky standardní a šesti lůžky intenzivní péče, chce jedno uvolnit pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem či potvrzenou nemocí COVID-19. 

Zatím to však nejde, protože pacientů je víc, než vejde na jedno oddělení se dvanácti lůžky.

„Kromě opařených dětí nám teď přibývají také senioři, kteří se popálí doma při vaření, či lidé bez domova, kteří usnou se zapálenou cigaretou, nebo na nich chytne oděv, když se zahřívají u otevřeného ohně,“ popsala situaci přednostka kliniky.