Vyhozený šofér nevrátil tankovací kartu, lidem čepoval naftu se slevou

  12:20
Bezmála čtvrtmilionovou škodu způsobil svému bývalému zaměstnavateli čtyřicetiletý muž z Ostravska, který se za vyhazov rozhodl pomstít nevšedním způsobem. Nechal si firemní tankovací kartu a lidem pak na benzinkách nabízel levnější naftu. Nyní mu hrozí pět let vězení.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Obviněný muž pracoval původně v mezinárodní firmě zabývající se automobilovou dopravou.

„Když s ním zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, neodevzdal všechny služební věci a ponechal si tankovací kartu. Údajně měl finanční potíže, proto vymyslel plán, jak by rychle mohl přijít k penězům,“ přiblížila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Muž na benzinkách náhodně oslovoval lidi, kteří si právě natankovali naftu, s výhodnou nabídkou. Postup byl ve všech případech stejný.

„Zákazník si do vozidla či kanystru natankoval naftu, obviněný muž za ni na pokladně zaplatil tankovací kartou, ale od zákazníků vybral hotovost. Za naftu si nechal platit jen dvacet korun za litr, zákazníci se nad ničím nepozastavovali a zřejmě viděli výhodu, že ušetřili asi deset korun za litr,“ popsala mluvčí pachatelovu strategii.

Protože se našlo dost lidí ochotných na jeho nabídku přistoupit, rozhodl se muž své podnikání rozšířit a se svým známým se domluvili na spolupráci.   Třicetiletý komplic se věnoval zmíněné činnosti dva týdny, za což dostával domluvenou provizi.

„Celkem za celou dobu oslovili zhruba 130 lidí, kterým měli zaplatit natankovanou naftu, čímž způsobit společnosti, které tankovací karta patřila, škodu přes 230 tisíc korun. Jejich zisk byl přes 100 tisíc korun,“ bilancovala snažení obou výtečníků Eva Michalíková. 

Společnost neoprávněné využívání karty zjistila až tehdy, kdy čerpání peněz z ní dosáhlo téměř stanoveného limitu, a firma obdržela upozornění.

„Společnost následně zkontrolovala, zda nedochází ke zneužití tankovací karty, a oznámila celou událost na policii,“ doplnila mluvčí s tím, že oba muži se ke svému jednání doznali, jen jejich výpovědi se rozcházely. Trestní stíhání obou pachatelů je vedeno na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí až pětileté vězení.