iDNES.cz

Na Ostravsku se šíří střevní virózy, některé děti musejí do nemocnice

  8:36
Mnoho rodin v Ostravě trápí nakažlivá střevní infekce. Pohotovosti hlásí, že jim viditelně vzrostl počet dětských pacientů. Lékaři z toho viní rotavir.
Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava. | foto: MF DNES

Přelom roku prožila řada rodin z Ostravska v posteli. Sklátila je totiž těžká střevní viróza, kterou domů donesly hlavně děti. Mezi těmi se vysoce nakažlivá nemoc šíří už pár týdnů. Postižení obtížně stíhají doběhnout na záchod.

„Před Vánocemi zvracela sedmiletá dcera. Když už jí bylo dobře, projevila se střevní nákaza u ostatních. Bylo nám fakt zle. Hlavním chodem našeho silvestrovského menu tak byly suché piškoty,“ popsal otec čtyřčlenné rodiny z Ostravy.

V jiné ostravské rodině se nakazili čtyři z pěti členů. Nejhůř to odnesl šestnáctiletý hoch. „Kvůli častému průjmu a zvracení byl tak dehydrovaný, že zkolaboval. Sanitka ho odvezla do nemocnice, kde dostal infuze,“ popsala chlapcova matka.

„Celkově je dětí v ordinacích i na pohotovosti méně, avšak v posledních dvou až třech týdnech viditelně vzrůstá počet malých pacientů se zvracením a průjmem,“ uvedl pediatr Norbert Semenďák, který má svou ordinaci ve Slezské Ostravě, ale slouží i v Městské nemocnici Ostrava a na tamní pohotovosti.

„Zatímco obvykle na pohotovosti aplikuji injekci proti zvracení jednomu až dvěma dětem za den, ve druhé polovině prosince jsem jich během jedné služby píchl osm. Kromě toho jsme několika rodičům radili telefonicky, jak pečovat o zvracející dítě,“ doplnil lékař.

A dodal, že on nebo zdravotní sestra vždy upozorňovali rodiče, že pokud u dítěte nedojde k rychlému zklidnění potíží, musí navštívit obvodního pediatra nebo lékařskou službu první pomoci. „Časté průjmy a zvracení mohou zvlášť u malých dětí přivodit rychlou dehydrataci,“ vysvětlil.

Prevencí je očkování kojenců

To potvrdil také primář dětského oddělení Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice Jan Boženský. Podle něj se po covidové pauze opět prosadily střevní virózy způsobené zejména nejnakažlivějšími rotaviry.

„Rotavirové infekce se nejvíce vyskytují v zimních měsících. Předloni jsme se kvůli covidu moc nesetkávali, proto se nákaza nešířila. Teď je to jiné. V prosinci jsme dvě třetiny dětí hospitalizovali právě kvůli rotavirové infekci. Dnes jich máme na oddělení sedm, z toho tři na jednotce intenzivní péče, protože jsou dehydratované a chybí jim minerály, což může vést až k oběhovému selhání,“ upozornil Boženský.

Nejlepší prevencí je podle něj bezbolestné očkování dětí ve věku 8 až 12 týdnů podáním kapek, které hradí pojišťovny. „Třeba v Anglii či Belgii je proti rotavirům očkovaných 90 procent kojenců, u nás bohužel jen 19 procent a v pozdějším věku už to nejde,“ řekl primář.

Rodinám, které nyní bojují se střevní infekcí, doporučil zvýšenou dezinfekci rukou i sanitárních zařízení, probiotika a rehydratační roztok z lékárny pro děti i dospělé.

zpět na článek