Do vojenského opevnění v Darkovičkách zatékalo, kvůli opravám je uzavřené

  9:02
Odkopat museli na tři tisíce kubíků zeminy i kamení. Kvůli zatékání zespodu i průsakům vody střechou obsadili pěchotní srub MO-S 19 Alej v Areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách stavební dělníci a obnovují jeho vnější plášť.

Pěchotní srub MO-S 19 Alej v Areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách | foto: Kamil Valušek, SZM

Pryč je celý ochranný zához čelní strany bunkru. Pevnostní areál je kvůli tomu zavřený, lidé tam znovu nahlédnou ve druhé půlce léta. 

„Hlavním cílem oprav je hydroizolace celého objektu MO-S 19 Alej. Docházelo také k průsakům střešní deskou bunkru a poškozeny byly všechny vnější omítky. Dojde proto ke kompletní renovaci vnějšího pláště pevnostního objektu včetně vybudování drenážního systému,“ popsal projekt David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea, jež pevnostní areál spravuje.

Srub bude mít novou izolaci, omítky i odvodnění. Voda stropní deskou prosákla i do některých místností, do spodních pater zase pronikala starými trhlinami, jež v železobetonové konstrukci vznikly za války, když odtud Němci vytrhávali ocelové zvony a střílny, aby je použili jako materiál ve zbrojním průmyslu, a také když se o objekt bojovalo během ostravsko-opavské operace.

Stavební práce nyní pokračují naplno. Odtěžení tun hlíny, kamení a betonových panelů přineslo i překvapení – nápis vyškrábaný těsně pod úrovní terénu. 

Do stěny bunkru se takto „podepsal“ jeden z válečných zajatců, kteří během světového konfliktu z jeho okolí těžili kamení na stavbu cest.

Výzvou jsou pro stavaře nové omítky. Aby bez problémů přilnuly k betonovým stěnám pěchotního srubu, nelze použít novodobou omítkovou směs. Je nutné to udělat stejně, jako když objekty vojenského opevnění v československém pohraničí ve 30. letech minulého století vznikaly. Čeká se proto na výsledky rozboru omítek původních.

„Areál je zcela uzavřen. Jedná se o staveniště a pohyb po něm by byl nebezpečný,“ vysvětlil mluvčí Váhala. 

Podle správce objektu Petra Adamuse bude hotovo nejpozději na konci července a s prvními srpnovými dny se bunkr otevře. „Výraznější změny v expozici neplánujeme, rekonstrukce se týká výhradně vnějšího pláště. Ale menší změny ano, přibudou místnosti zrekonstruované do období roku 1938,“ avizuje Adamus. 

Pěchotní srub Alej slouží jako muzejní expozice od roku 1988. Ukazuje pevnostní vybavení a zařízení z roku 1938.