iDNES.cz

Lékařská fakulta Ostravské univerzity napravuje chyby, aby směla učit mediky

  8:54
Po vleklých sporech kolem odchodu děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka má tato část Ostravské univerzity od pátku nového šéfa. Dočasně ji vede dosavadní proděkan pro vědu a výzkum Václav Procházka.

Stále hrozí, že posluchárna Lékařské fakulty Ostravské univerzity zůstane bez mediků. Vedení hodlá nebezpečí zažehnat. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Rektor univerzity odvolal děkana Martínka k 2. lednu a ten mě jako statutárního zástupce pověřil funkcí děkana do doby, než akademický senát fakulty zvolí nového. Volby děkana budou 3. března,“ uvedl Procházka.

Jeho hlavním úkolem je napravit nedostatky v akreditačním spisu pro obor všeobecné lékařství, které se týkají především personálního obsazení jednotlivých oborů.

„Na tom s kolegy intenzivně pracujeme už od prosince. Podařilo se nám sehnat 26 nových lidí z jiných lékařských fakult i z Fakultní nemocnice Ostrava, kteří by se měli stát novými garanty teoretické výuky,“ ujistil Procházka.

Hrozí, že fakulta nebude moci přijímat nové studenty

Lékařské fakultě Ostravské univerzity, která začala vyučovat mediky před deseti lety, vyprší akreditace oboru letos v květnu. Pokud nezíská novou na dalších deset let, bude sice moci dokončit výuku stávajících studentů, ale už od letoška nebude moci přijímat nové mediky. A právě to reálně hrozí.

Akreditační spis, který by měl na jaře posuzovat Národní akreditační úřad pro vysoké školství, sice lékařská fakulta v Ostravě dokončila již loni, jenže s ním narazila už v prvním kole. Podle ministerstva zdravotnictví má program tak velké nedostatky, že nezaručuje řádnou přípravu studentů na výkon povolání.

Ministerstvo se přitom opřelo o názory České lékařské komory i České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Obě spis odmítly především kvůli nedostatečnému personálnímu obsazení oboru.

Fakulta splňuje vše kromě personálního obsazení

„Je dobře, že v Ostravě vznikla lékařská fakulta. Splňuje vše kromě personálního obsazení – to není ani po deseti letech v pořádku asi na polovině pracovišť,“ uvedl předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina s tím, že fakulta by musela přijmout a zaplatit 20 až 30 habilitovaných odborníků, aby uspěla.

Dočasný šéf fakulty věří, že to zvládnou. „Finišujeme s úpravou akreditačního spisu. Většinu připomínek jsme vyřešili. Ještě tento týden odešleme spis ministerstvu zdravotnictví. Doufáme, že dá souhlas, abychom spis poslali akreditačnímu úřadu,“ líčí Procházka.

Vzhledem k situaci letos fakulta nemůže vypsat přijímací řízení pro obor všeobecné lékařství v řádném termínu. Pokud ale do léta získá novou akreditaci pro vzdělávání budoucích lékařů, vyhlásí mimořádný termín přijímacích zkoušek.

zpět na článek