Galerie i muzea se těší na návštěvníky, někde otevřou i nové výstavy

  17:14
Většina provozovatelů v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek obnoví provoz obchodů, restaurací, služeb, fitness center, ale i kulturních institucí, které museli kvůli epidemii koronaviru uzavřít začátkem října. Někteří ještě váhají z ekonomických důvodů či kvůli omezujícím podmínkám.

Ostravské muzeum láká i na výstavu, kde je k vidění kopie obří zlaté mince vážící 130 kilogramů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Například muzea i galerie smí dovnitř pustit jen čtvrtinu z celkové kapacity návštěvníků. Obchody musí zajistit, aby uvnitř byl nejvýš jeden zákazník na 15 metrů čtverečních plochy. Restaurace nesmí překročit polovinu kapacity hostů a zavřít musí už ve 22 hodin.

„Určitě se nám to nevyplatí, protože největší tržby jsou v noci, ale všech osm našich pivnic otevřeme. A také dvě ze tří restaurací. Přesvědčili mě podřízení. Naše gurmánská restaurace ale zůstane zavřená. Ztráta by byla tak velká, že raději požádám o dotaci,“ řekl jeden z ostravských podnikatelů.

S ekonomickým ziskem nepočítají ani provozovatelé muzeí a dalších kulturních zařízení, přesto většina otevře alespoň část svých prostor.

„Věříme, že lidi už to doma nebaví a těší se na nás stejně jako my na ně. Proto ve čtvrtek otevřeme alespoň prostory se dvěma krásnými výstavami, které budou brzy končit. Stálé expozice ponecháme zatím uzavřené,“ uvedla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Originál obří zlaté mince už lidé neuvidí

Lidé, kteří nestihli unikátní výstavu Paměť ve zlatě, mají šanci do konce roku. „Původně měla skončit v říjnu, ale podařilo se nám ji prodloužit. Originál obří zlaté mince vážící 130 kilogramů nahradila kopie, ale je k nerozeznání,“ podotkla Kábrtová s tím, že druhá výstava, Cirkusová příšera vs. Fialoví ďábli, která ukazuje barvitý svět předválečné knižní produkce z regionu, skončí v polovině února.

Slezské zemské muzeum zpřístupní Historickou výstavní budovu propojenou s opraveným Müllerovým domem a také Památník Petra Bezruče v Opavě. „V Areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách, v Národním památníku II. světové války v Hrabyni i ve Srubu Petra Bezruče v Ostravici skončila návštěvnická sezona. A otevření Arboreta v Novém Dvoře by se nám nyní finančně nevyplatilo,“ vysvětlil mluvčí muzea David Váhala.

Podotkl, že do prostorné výstavní budovy, kam se vejdou všichni zájemci, chtějí přilákat návštěvníky na vánoční výstavu, kterou otevřou v sobotu. Největší atrakcí má být velký vyřezávaný betlém z Města Albrechtic, ale také historicky vyzdobené vánoční stromky a další exponáty.

„Zjišťovali jsme, zda a za jakých podmínek bychom mohli nabízet i oblíbené aktivity jako malování baněk, ale není to možné,“ dodal Váhala.

Veškeré prostory otevře ve čtvrtek Muzeum Beskyd Frýdek-Místek. A v pátek přidá výstavu o tradičních řemeslech. „Sice se nám to nevyplatí, ale našim úkolem je prezentovat bohatství regionu. Myslíme si, že lidé se těší a rádi přijdou,“ uvedl ředitel muzea Stanislav Hrabovský.

V to doufá i Petr Pavliňák, majitel ostravské Galerie Chagall, která nyní vystavuje přes sto děl pěti členů umělecké rodiny Kitzbergerů. Zavřená zatím naopak zůstane malá Fryštátská Galerie v Karviné.

Návštěvníky ve čtvrtek přivítá také Zoologická zahrada a botanický park Ostrava. „Otevřeme i pavilony, ale lidé budou muset uvnitř i venku nosit roušky a dodržovat rozestupy,“ řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.