Z Ostravy míří mládě orlosupa do španělské divočiny

  8:18
Mladá samice orlosupa bradatého, kterou letos odchoval zkušený rodičovský pár v ostravské zoo, právě putuje do východního Španělska. Čeká ji tam život ve volné přírodě.

Ostravské mládě orlosupa posílí španělskou populaci těchto majestátních dravců. | foto: Zoo Ostrava

Divokou populaci španělských orlosupů ostravské mládě posílí 8. června, kdy jej odborníci vypustí v lokalitě Maestrazgo na východě země. Ostravu opustilo poslední květnový den.

„Naše zahrada se aktivně zapojila do projektu návratu orlosupa bradatého do evropské přírody v roce 2009, kdy se zdejšímu páru těchto mrchožroutů podařilo poprvé odchovat mládě – samici,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Rodičovský pár orlosupů kvůli opravě voliéry letos hnízdil v chovatelském zázemí. Zkušenou dvojici ale péče o potomka v jiném prostředí z míry nevyvedla.

Rodičovský pár orlosupů kvůli opravě voliéry letos hnízdil v chovatelském zázemí. Zkušenou dvojici ale péče o potomka v jiném prostředí z míry nevyvedla.

Od té doby do volné přírody zamířilo už patnáct mladých jedinců vylíhnutých v Ostravě, včetně toho letošního. Zoo mláďata projektu poskytuje zdarma.

Pět z těchto mláďat se v Ostravě jen vyklubalo, odchována byla náhradními pěstouny v jiných zoo. Naopak další mládě, šestnácté, adoptoval ostravský pár a také úspěšně odchoval. 

„Je důležité, aby odchov probíhal co nejvíce přirozeně, tedy vlastními rodiči. A pokud to není možné, tak náhradními pěstouny téhož druhu. Zásah člověka má být minimální, aby si na něj zvířata nevytvořila vazbu,“ vysvětlila Nováková.

Jedenáct mladých orlosupů v minulých letech putovalo z Ostravy do francouzských, švýcarských, italských a rakouských Alp, dvě do pohoří ve Španělsku a jedno dokonce na Korsiku. Adoptované mládě bylo vypuštěno také v Alpách. 

Letošní samička se na základě doporučení koordinátora chovu orlosupů bradatých dostane na zmíněnou lokalitu Maestrazgo ve Španělsku. 

Přepravní firma do Španělska spolu s ní dopraví i orlosupa z Liberce, jenž najde nový domov v Andalusii. Před vypuštěním dostanou oba ptáci vysílačku, aby odborníci mohli jejich pohyb monitorovat.

Autoři: ,