Překážková dráha pro seniory, kritizují lidé očkovací centrum v Opavě

  9:14
Senioři obtížně zdolávají schody do očkovacího centra na Bezručově náměstí v Opavě. „Nevím, kdo vymyslel tohle očkovací centrum, ale pokud to má být cesta, jak rozlišit zdravé důchodce od těch nemocných, pak se to povedlo,“ komentoval to senátor Ondřej Šimetka na Facebooku a připojil video, jak obtížně schody zdolává muž s berlí.

„Před budovou je jen pár parkovacích míst, lidem se doporučuje parkovat asi 400 metrů daleko. Do budovy se vstupuje přes asi 20 schodů a dvoje velmi těžké dveře, které se navíc otevírají proti sobě. Opravdová výzva. Budova má sice bezbariérový vchod, ale ten je zezadu a nedá se k němu dostat autem,“ přiblížil Šimetka.

Do debaty u příspěvku se zapojily desítky lidí. Většina kritizovala nevhodný výběr objektu. Někteří se ptali, proč centrum nevzniklo například v budově magistrátu v Krnovské ulici.

„Očkovací centrum zřídila Slezská nemocnice v budově, která patří Slezské univerzitě. Město nikdo neoslovil, ale popravdě žádnou vhodnější budovu nemáme,“ uvedl mluvčí Opavy Roman Konečný.

Problémy jsou i jinde

Ze zkušeností lidí vyplynulo, že podobné problémy řeší i jinde. „Ve Fakultní nemocnici Ostrava je očkovací centrum v patře bez výtahu. Ani dotazník tam není na co položit,“ zmínila jedna z diskutujících.

Podle mluvčí fakultní nemocnice Petry Petlachové mají lidé možnost sednout si a vyplnit formuláře v přízemí polikliniky, méně pohyblivé vyveze do patra plošina. U vchodu jsou členové ostrahy a u plošiny sanitářka, kteří vše koordinují a lidem mířícím na očkování radí.

„Situace není ideální, ale neměli jsme vhodnější prostory. Nájemce v přízemí teď slíbil, že dočasně uvolní místo, takže od druhého březnového týdne budeme očkovat proti koronaviru přímo ve vstupní hale. A od 1. března budeme očkovat i na Černé louce,“ řeka Petlachová.

V kraji vzniká jedenáct velkokapacitních center

První náměstek hejtmana Jakub Unucka uvedl, že v kraji vzniká ve spolupráci s městy celkem jedenáct velkokapacitních očkovacích center, jejichž chod zajistí nemocnice.

„Tým z kraje je postupně objíždí. Mým úkolem je, aby očkování bylo pro pacienty i zdravotníky co nejjednodušší po procesní stránce. Chceme vše zautomatizovat tak, aby nikdo nemusel zbytečně vypisovat papíry nebo přepisovat data do různých rezervačních systémů. Výrobce systému Reservatic už na tom pracuje,“ řekl radní Unucka.

„Zástupci kraje ale kontrolují i to, zda je zajištěna dostupnost center včetně parkování či zda je tam dost míst k sezení. V Opavě už lépe vyznačili cestu k bezbariérovému vstupu. A třeba frýdecko-místecká nemocnice, která má očkovat v Národním domě, teď shání židle vhodné pro dezinfekci,“ dodal Unucka.

„Objednali jsme 150 nových židlí za 90 tisíc korun. Do dvou týdnů bychom je měli mít,“ potvrdil ředitel nemocnice Tomáš Stejskal.