Prodej Dukelských kasáren v Opavě přerušil soud, město podalo odvolání

  11:38
Prodej části Dukelských kasáren v Opavě se komplikuje. Postup města při výběru uchazeče o koupi areálu, v němž mají vzniknout bytové domy, totiž zpochybnil druhý ze zájemců, teplický developer JTH Holding. U okresního soudu zatím uspěl.

Ze středové části Dukelských kasáren má vzniknout obytná čtvrť. Developer tam podle kupní smlouvy do osmi let postaví šestnáct bytových domů se třemi stovkami bytů. | foto: SMO

Soud pozastavil proces, ve kterém město vybranou část kasáren za 50,9 milionu korun prodává ostravské firmě JTA Exclusive.  Opava se brání odvoláním.

„Město Opava zaslalo návrh na zrušení předběžného opatření na odvolací Krajský soud v Ostravě. Ten by ho měl bezodkladně projednat. Vedení magistrátu je přesvědčeno, že v procesu prodeje nepochybilo,“ uvedla opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

Podle právního názoru Opavy požadavek na vydání předběžného opatření zohledňuje jen jednostranný názor neúspěšného uchazeče. Prodej části kasáren to podle Dobrovolné zbrzdí o několik týdnů.

Kdy se problému bude věnovat krajský soud, ještě není stanoveno. „V současné chvíli zatím podání v systému neevidujeme,“ sdělila mluvčí ostravského soudu Klára Krystynová s tím, že nové informace by mohly být k dispozici koncem týdne.

Prodej středové části Dukelských kasáren byl ožehavým tématem už na zářijovém jednání zastupitelů, kdy se schvaloval. Vystoupil tam i právní zástupce JTH Holding Marek Andrášek. „Máme vážné pochyby o férovosti a hospodárnosti smlouvy,“ řekl.

Mimořádné zastupitelstvo se nakonec nekonalo

Opoziční zastupitelé i po schválení bodu kritizovali nedostatek podkladů a pozdní navýšení kupní ceny ze strany vítěze. Kvůli prodeji se zastupitelé měli mimořádně sejít ještě jednou, to však překazila protiepidemická opatření.

Podle zástupců opavské radnice byl prodej v souladu se zákonem a jde o politické obstrukce, zahájené před krajskými volbami. „Nedošlo k porušení zákona ani vnitřních směrnic,“ uvedl primátor Tomáš Navrátil. 

Za legitimní a legální označilo prodej i ministerstvo vnitra, jež prověřovalo podnět na přezkoumání zákonnosti usnesení zastupitelů. Opava podle jeho závěrů neporušila zákon o obcích.

Developer se chce dále bránit

Společnost JTH Holding chce využít všechny právní nástroje, aby prodeji části Dukelských kasáren zamezila. „Žalobu na určení neplatnosti uzavřené kupní smlouvy již připravujeme,“ uvedl mluvčí teplického developera Karel Schön.

Opava podle něj pochybila ve formálních i věcných aspektech. „Nejzávažnější pochybení spočívá v tom, že po doručení zalepených obálek druhý zájemce zcela v rozporu s principem takového způsobu soutěže navýšil dodatečně svou nabídkovou cenu. Navíc nabídl jen o velmi podezřelých dvě koruny za metr čtvereční více než my,“ upřesnil Schön.

Dodal, že o koupi areálu má developer stále zájem a na případný další záměr prodeje by nabídkou opět reagoval.