Dezinfekce do firem i škol. Kraj se na pokyn hygieniků chrání před viry

  16:18
Vítkovická nemocnice v Ostravě nedávno umístila do všech pavilonů dávkovače dezinfekce. Na pokyn hygieniků to musí udělat i univerzity, firmy a jiné instituce v Moravskoslezském kraji.

ilustrační snímek | foto: Vítkovická nemocnice

Každý návštěvník Vítkovické nemocnice by se měl u vstupu do kteréhokoli z deseti pavilonů zastavit u dávkovače dezinfekce. Nemocnice totiž nedávno začala chránit pacienty, návštěvníky i personál před šířením infekcí tím, že učí veřejnost správné hygieně rukou.

Stejně budou muset brzy postupovat i další nemocnice, ale také školy, výrobní podniky, dopravní podniky, větší kulturní zařízení, úřady, hypermarkety či jiné veřejné instituce, kde se pohybuje velké množství lidí a kde je pravděpodobnost kontaktu s cizinci.

Dnes kolem poledne začala doporučení týkající se dezinfekce rukou i prostorů rozesílat prvním institucím v regionu Krajská hygienická stanice v Ostravě. Další organizace mohou informace obdržet později.

Ještě dopoledne tak například mluvčí VŠB-Technické univerzity Ostrava Petra Halíková řekla, že skončila karanténa čtyř čínských studentů po jejich návratu z domova a další výměnné pobyty škola zrušila, proto zatím nechystá nová preventivní opatření proti šíření čínského koronaviru. Už odpoledne se ale situace změnila.

„Dostali jsme pokyn od hygieniků, abychom instalovali dávkovače dezinfekčních prostředků s virucidními účinky do všech veřejných prostor, jakou jsou jídelny, šatny, denní místnosti, toalety, umývárny i sprchy,“ uvedla Halíková.

Ústavní hygienik Vítkovické nemocnice Radek Mikšík.

Ústavní hygienik Vítkovické nemocnice Radek Mikšík uvádí, že dezinfekci nabídli veřejnosti hlavně v souvislosti s chřipkou.

„Zvažovali jsme, zda tak jako jiné nemocnice omezíme v době chřipkové epidemie návštěvy, ale dostali jsme upozornění, že takový postup je omezováním lidských práv a svobod. Inspirovali jsme se proto v zahraničí a místo zákazu návštěv zacílili na prevenci. V kampani nazvané ‚Chráním sebe, chráním tebe‘ učíme veřejnost hygieně rukou. Ve vstupu do každé budovy je dávkovač s dezinfekcí a velkoformátový informační leták s návodem k použití. Kromě toho lidem při vstupu na oddělení nabízíme a zdarma rozdáváme ústenky,“ uvedl Mikšík.

Česko chystá kvůli koronaviru nemocnici, varuje před cestami do Itálie

Podotkl, že jejich dezinfekční prostředek má virucidní i antibakteriální účinky, tedy že dokáže zahubit viry a bakterie, ale likviduje také další patogeny hlavně plísně, houby a mykobakterie způsobující tuberkulózu i jiná onemocnění.

Postup nemocnice ocenil odborník na viry, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

„Právě jsem se vrátil z Asie. Tam už mají dávkovače dezinfekce na všech veřejných místech včetně vstupů do metra. Stejně bychom se měli chránit i tady. Koronavirus se šíří i Evropou, v Itálii už mají sedm úmrtí, je jen otázkou času a náhody, kdy se virus objeví i u nás,“ uvedl Maďar.

Opatření proti koronaviru mírní letošní epidemii chřipky

Dezinfekce rukou i ploch, na které saháme, chrání podle něj lidi před řadou nemocí. „Opatření proti koronaviru příznivě ovlivňují i letošní epidemii chřipky,“ dodal.

Ačkoli hygienici si ještě netroufají říci, že chřipková epidemie již končí, zatím tomu vše nasvědčuje. Dva týdny po sobě už v kraji klesá počet nemocných. Když nenastane zvrat po skončení jarních prázdnin a epidemie skutečně skončí, bude kratší a oproti původním předpokladům mírnější než ty předešlé.

„Intenzivní lékařskou péči zatím potřebovalo 31 lidí, což je méně než loni. A zatímco loňská epidemie si vyžádala 18 obětí, letos evidujeme čtyři úmrtí,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martinková.