OKD chystá obnovení těžby, pod zem se vracejí stovky horníků

  13:14
Šestitýdenní přerušení těžby černého uhlí na Karvinsku, způsobené rozšířením koronaviru mezi tamními horníky, se pomalu chýlí ke konci. Společnost OKD ode dneška připravuje jednotlivé šachty na další práci.

ilustrační snímek | foto: Milan Haluška

OKD chce teď alespoň snížit minimálně stamilionové ztráty, které firmě jak kvůli přerušení výroby, tak kvůli dlouhodobě a celosvětově nízkým cenám uhlí vznikají.

Stejně jako přípravy na přerušení těžby má i její obnoveni trvat zhruba týden.

„Musíme zkontrolovat a oživit veškerá zařízení, stroje a také odzkoušet technologie včetně odtěžení, dopravy a úpraven pod zátěží, musíme také sestavit týmy pracovníků,“ přiblížil postup ředitel provozu OKD David Hájek. 

„Na všech pracovištích musí být ověřeno, zda jsou z pohledu bezpečnosti připravena k provozu, zejména z hlediska větrání, mikroklimatických podmínek, stavu prevence proti všem rizikům, kterými je zatížená hornická činnost. Jakmile bude vše připraveno, budeme jednotlivá pracoviště na všech čtyřech lokalitách spouštět. Mělo by se tak stát během několika dní,“ upřesnil ředitel.

Spolu s obnovením těžby se do práce začínají vracet i horníci. Většina z nich byla doma s vyplácenou mzdou, část pak v karanténě kvůli koronaviru.

„Od dnešního dne budeme postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Po prodělaném onemocnění Covid-19 se do práce k dnešnímu dni vrátilo přes 830 zaměstnanců,“ řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Spolu s obnovením těžby chystá společnost i pravidelné preventivní testování proti covid-19. Firma se tak chce bránit proti dalšímu rozšíření viru.

„Na čtyřech lokalitách vzniknou odběrová místa, kde testování bude probíhat. První zaměstnanci se ho zúčastní v pondělí 17. srpna 2020,“ dodala mluvčí.