Vědci z Ostravy našli v jantaru nové druhy hmyzu z doby dinosaurů

  9:32
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Ševčík a Petr Kočárek objevili v barmském jantaru, jehož stáří se odhaduje na přibližně sto milionů let, nové fosilní druhy hmyzu z časů dinosaurů. S jejich popisy se vědci dostali až na stránky prestižních vědeckých časopisů.

Adamacrocera adami. | foto: Ostravská univerzita

Dvojice entomologů má k dispozici rozsáhlou sbírku jantarů, ve kterých už roky hledají zajímavé pozůstatky organismů z prehistorického období.

Na takové teď narazili i v tzv. barmském jantaru. „Jeho stáří se odhaduje na přibližně sto milionů let. Je až neuvěřitelné, jak dobře jsou zástupci hmyzu z této éry v jantaru zachováni. Je to jako kdyby je někdo včera ulovil a vyrobil z nich mikroskopický preparát,“ popisuje Jan Ševčík z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU).

Ten nově objevený druh i rod symbolicky pojmenoval po synovi. Jeho fosilní moucha Adamacrocera adami je podle zástupců univerzity cenným důkazem o evoluci dvoukřídlého hmyzu v druhohorách. Nese v sobě totiž znaky hned několika čeledí, navíc v neobvyklé kombinaci.

Ševčíkův kolega Petr Kočárek zase objevil v barmském jantaru nový druh i rod rovnokřídlého hmyzu, který pojmenoval Ellca nevelka, čímž odkazuje na jeho nepatrné rozměry.

„Jedná se o zástupce vyhynulé čeledi Elcanidae, která stojí na pomezí kobylek a sarančí. Jelikož žádný člověk nemohl vidět zástupce této čeledi živého, o jeho způsobu života můžeme usuzovat jen na základě tělesných struktur,“ řekl Kočárek. 

Podle něj jej studium objeveného druhu dovedlo k novým hypotézám o významu zvláštních plochých výrůstků na zadních končetinách těchto živočichů. „Dosud se soudilo, že mohly sloužit k plavání, ale podle nové teorie sloužily k usměrňování a řízení letu. Něco jako kormidlo u letadla,“ přibližuje svůj objev Petr Kočárek.

S popisy dvou zhruba sto milionů let starých fosilií se oba ostravští entomologové dostali na stránky prestižních vědeckých časopisů Insects a Cretaceous Research.

S hledáním dalších zajímavých exemplářů v jantaru navíc ani zdaleka nekončí. Už teď potvrzují, že zkoumají další zajímavé objevy, které se v blízké budoucnosti můžou stát námětem pro další publikace.

Autor: