Kraj má nejvíce dětí v nouzi, na bezplatné školní obědy čerpá miliony

  9:16
Na tři tisíce dětí v Moravskoslezském kraji mohou letos obědvat se spolužáky ve školní jídelně, i když jim rodiče nemohou platit stravné. Na školní obědy pro děti ohrožené chudobou jdou miliony, kraj je největším příjemcem této podpory.
Problémem v jídlech pro děti je stále příliš mnoho vepřového masa.

ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Marek je ze tří sourozenců, kteří zůstali po smrti otce jen s matkou. Marianu mají v pěstounské péči prarodiče, oba jsou v důchodu.

Životní příběhy dětí, které dostávají obědy zdarma, jsou různé. Společný však je napjatý rodinný rozpočet, kde obědy ve školní jídelně nezbývá. V kraji jde o stovky dětí, letos k nim ze dvou projektů zamíří v součtu až 20 milionů korun.

Hejtmanství dětem na školní stravování zprostředkovává dotace z projektu ministerstva práce a sociálních věcí. „Na letošní školní rok má Moravskoslezský kraj schválený rozpočet ve výši 14,3 milionu korun. Měl by zajistit stravu pro zhruba 2 300 dětí,“ informoval náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Kraj obědy do škol koordinuje už pátým rokem a stále se navyšuje počet zapojených škol. V loňském školním roce touto cestou i přes pandemii bezplatně obědvalo 2 785 dětí, jimž kuchařky vydaly 232 600 jídel za zhruba sedm milionů korun.

Další peníze do kraje plynou prostřednictvím neziskové organizace Women for Women. „K 7. září 2021 jsme v Moravskoslezském kraji poskytli pomoc již takřka 1 100 dětem z osmdesáti základních škol, kam míří částka přesahující pět a půl milionu korun. A tím nekončíme,“ uvedla manažerka organizace Jana Skopová. „V minulém školním roce jsme v kraji pomohli takřka 1 600 dětem za sedm a půl milionu korun.“

Školská zařízení kombinují obě možnosti. Například v Opavě bude mít letos zdarma pravidelné hlavní jídlo přes 300 dětí. „Z projektu ministerstva práce a sociálních věcí jde o 260 školních a předškolních dětí. Z projektu Women for Women o 59. Seznamy ještě budeme doplňovat,“ upřesnil ředitel tamního Zařízení školního stravování Dalibor Zeman.

Loni se kvůli pandemii vydalo méně jídel

Podíl dětí, jež v jídelnách jedí bezplatně, se meziročně příliš nemění. „Týká se to zhruba pěti procent dětí z celkového množství strávníků. Vyšší ročníky sice odcházejí, ale přicházejí nové,“ řekla vedoucí školní jídelny ostravské Základní školy Porubská Veronika Janečková.

Zavření škol kvůli pandemii v minulém školním roce způsobilo pokles takto vydaných obědů. Od září se ale zájemci vracejí. „Ukazuje to, jak velmi je školní oběd při prezenční výuce spjat se vzděláváním,“ konstatovala Skopová.

Moravskoslezský kraj je v obou projektech tím nejpodporovanějším v republice. 

„Dlouhodobě se jedná o kraj s nejvíce dětmi v hmotné nouzi. Daří se podpořit zhruba jednu třetinu z nich, což je v porovnání s ostatními kraji mírně nadprůměrné,“ uvedl Jan Denemark Nováček z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. 

Obědy s kamarády pomáhají dětem i psychicky

Pro tento školní rok kraj prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí získal přes pětinu z celkových peněz pro všechny kraje. „Jde o 22,36 procent z celkové dotace,“ upřesnil Nováček.

„Je důležité nejen zajištění pravidelné kvalitní stravy v jídelnách, ale i to, že se u dětí pokusíme vypěstovat zdravé stravovací návyky,“ vysvětlil náměstek Krkoška. Ty si totiž ani do školy nenosí pestrou stravu.

Pravidelné polední stravování se odráží i na prospěchu. Podle průzkumu pro Women for Women se dítě díky obědům se spolužáky lépe zapojí do kolektivu, zvyšuje se jeho docházka a zlepšují známky.