Nový Jičín připomene bitvu se stovkami obětí. Řež se odehrála před 400 lety

  9:40
Ve více než sedmisetleté historii Nového Jičína byla bitva z 25. července roku 1621 jednoznačně největší a také s nejvyšším počtem obětí. A po čtyřech staletích si město hodlá dávnou řež mezi císařskou posádkou a vojskem protestanského vévody Jana Jiřího Krnovského připomenout několika akcemi.

Zobrazení bitvy u Nového Jičína v roce 1621 na oltářním plátně Španělské kaple od A.B. Heidenreicha. | foto: Muzeum Novojičínska

Bitva se stane hlavním tématem zářijové městské slavnosti. „Letošní slavnost má podtitul Nový Jičín ve stínu třicetileté války. Kromě obvyklého programu, tedy například dobového jarmarku nebo kostýmovaného průvodu by u Žerotínského zámku mělo být i vojenské ležení ze 17. století,“ přiblížila novojičínská mluvčí Marie Machková.

Upozornila, že program se stále připravuje, možné je i jeho rozšíření. „Vzhledem k epidemii se však může naopak stát, že se neuskuteční vůbec,“ připomněla mluvčí skutečnost, že už loni vedení města slavnost kvůli pandemii koronaviru zcela zrušilo.

V minulosti bylo novojičínským zvykem významné vojenské střety připomenout ukázkami bitev v podání historických vojáků, a to v lokalitách Skalky nebo Bocheta. I o konání takové ukázky rozhodne až případné uvolnění pandemických restrikcí.

Někdejší bitvou se bude zabývat také výstava v historické budově Staré pošty na Masarykově náměstí. „Událost připomene prostřednictvím publikací a dokumentů, možná budou k vidění i repliky dobových zbraní,“ nastínila mluvčí.

Kresba bitvy u Nového Jičína od Františka Kledenského z první čtvrtiny 19. století..

Výsledky badatelské práce tam předloží veřejnosti i historikové Radek Polách a Jaroslav Zezulčík.

„Bude to shrnutí veškerých událostí období začátku třicetileté války,“ poznamenal Radek Polách z Muzea Novojičínska.

Právě on se kromě jiného zaměří na historii Španělské kaple, která vznikla na místě pochování pobitých císařských vojáků. „Z mé strany tedy půjde o mapování historie největšího poutního místa ve městě, kolega Zezulčík se zaměří na prezentaci tehdejšího dění a zejména na nové objevy zjištěné od poslední velké výstavy k bitvě, což bylo v roce 1997,“ přiblížil Polách.

V bitvě vyhrály slezské jednotky Jiřího Krnovského, které měly několikanásobnou početní převahu. Obětí, takřka výhradně císařských, se uvádí okolo pěti stovek. Jejich těla spočinula na vrchu před tehdejším městem.

Takzvaná Španělská kaple, kde jsou pochována těla obětí bitvy z roku 1621, stojí na vyvýšenině kdysi za městem, nyní uvnitř zástavby.

Takzvaná Španělská kaple, kde jsou pochována těla obětí bitvy z roku 1621, stojí na vyvýšenině kdysi za městem, nyní uvnitř zástavby.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: