Nezaměstnanost v kraji klesá, nejvíc lidí bez práce je na Karvinsku

  11:32
Ústup epidemie koronaviru i rozjezd letních prací se projevil i na statistikách nezaměstnanosti Moravskoslezského kraje. Počet lidí bez práce klesá už třetí měsíc. Stále je ale vyšší než před rokem.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Ke konci května evidovala Krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě celkem 45 684 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 1 355 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 2 446 osob,“ přiblížila květnovou statistiku Vladana Purdeková, vedoucí oddělení zaměstnanosti krajské pobočky.

„V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 3 990 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 460 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 898 osob.“

Na poklesu počtu nově evidovaných nezaměstnaných se mohlo podílet i jarní propouštění horníků ze společnosti OKD. Ti, které už těžební firma nepotřebovala, byli na konci února převedeni pod státní podnik Diamo, který většině z nich následně rozdal výpovědi.

„Velké části převedených zaměstnanců OKD, kteří souhlasili s ukončením pracovního poměru dohodou, skončil pracovní poměr na konci března, na úřadech práce se tudíž hlásili v prvních dubnových dnech,“ vysvětlila Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo.

Moravskoslezský kraj se dlouhodobě drží mezi třemi nezaměstnaností nejvíce postiženými regiony v České republice.

S aktuální nezaměstnaností 5,6 procenta je nyní třetím nejpostiženějším krajem, více lidí bez práce je už jen v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Statistikám jednotlivých okresů napříč republikou dlouhodobě vévodí okres Karviná. Aktuálně je zde bez místa 9,2 procenta práceschopných obyvatel, o dvě procenta více než v loňském roce.

Třetím okresem nejvíce postiženým nezaměstnaností je Ostrava se 6,9 procenta, Bruntálsko je se šesti procenty „až“ osmé.