Očkování v kraji nabírá tempo, problémem zůstává zatížení nemocnic

  9:04
Epidemie koronaviru v zemi zpomaluje. Podle hejtmana Ivo Vondráka jde zřejmě o důsledek vládních opatření a snad i očkování, které začíná nabírat na tempu. Problémem zůstává zatížení nemocnic, jež začne i podle vicepremiéra Jana Hamáčka klesat asi za týden. Lékaři se však obávají, že v Moravskoslezském kraji přijde tento pokles ještě později.

Nejvíce v kraji se očkuje ve velkokapacitním centru na Černé louce v Ostravě. | foto: FN Ostrava

„Teď máme 118 hospitalizovaných s potvrzenou nemocí covid-19 a další s podezřením. Problém je, že stále přibývá pacientů na jednotkách intenzivní péče, končí tam už téměř každý třetí – dnes je jich 36,“ uvedla v pondělí mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

„I nám hospitalizovaných s covidem přibývá. Je jich 107, z toho 17 potřebuje intenzivní péči a kromě dvou jsou všichni na JIP napojeni na plicní ventilátory. Jsou mezi nimi i mladší lidé, kteří více bojují, takže leží na JIP déle, ale mají větší šanci na uzdravení,“ popsal v pondělí situaci ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

„Nárůst zatížení intenzivních lůžek je nepříjemný. Menší nemocnice už jsou na hraně možností, takže to musí řešit ty větší, především fakultní nemocnice. Už nemůžeme přijímat pacienty z jiných krajů, ale nejsme na tom tak zle, abychom se nepostarali o své nemocné. Stále držíme hlavu nad vodou,“ ujistil hejtman Vondrák, podle něhož je nadějný pokles reprodukčního čísla R těsně pod jedničku. 

Zatímco někteří lékaři očekávají, že situace by se koncem týdne mohla otáčet k lepšímu, část odborníků míní, že nemocnice v kraji na tom budou naopak hůř, protože na sever Moravy a do Slezska teprve dojíždí vlna epidemie ze západní části země.

Kdy se situace otočí, není jasné

V názoru na to, zda se v následujících dnech situace zlepší, či naopak ještě zhorší, se neshodnou ani odborníci ve Frýdku-Místku.

„Když se o tom bavím s kolegy, existují dva názory. Jeden, že počet hospitalizovaných by měl začít klesat koncem tohoto týdne. Druhý naopak počítá s tím, že situace se bude zhoršovat asi do konce příštího týdne a teprve pak se projeví pozitivní dopady lockdownu, ale také očkování, které je v téhle chvíli jediným řešením a naštěstí zrychluje,“ uvedl ředitel nemocnice Stejskal.

Právě na očkování ve Frýdku-Místku si přitom postěžoval čtenář, kterému vadí, že například farmaceuti i další zdravotníci z ambulancí čekají na očkování ve frýdecko-místeckém Národním domě od ledna, ale zaměstnanci zavřených školských zařízení už vakcínu dostali.

„My nerozhodujeme, kdo vakcínu dostane a kdo ne. Všichni, kdo na ni mají nárok, se mohou zaregistrovat v rezervačním systému, který určuje priority především podle věku. Fakt je, že zatímco v minulých týdnech jsme mohli naočkovat asi od 36 do 80 lidí denně, protože více vakcíny jsme nedostali, teď očkujeme až 300 lidí denně a počet se bude dále navyšovat,“ dodal Stejskal.

Od dubna až 12 tisíc očkovaných denně

Rychlejší postup slíbil i hejtman. „Zatím je naočkováno 55 tisíc obyvatel kraje. Nyní jich denně přibývají až tři tisíce. Doufáme, že v dubnu už budeme mít tolik vakcíny, abychom mohli očkovat asi 11 až 12 tisíc lidí denně,“ uvedl Vondrák.

Podotkl, že nejvíce lidí zvládá velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce v Ostravě, ale kraj distribuuje vakcíny i do dalších očkovacích center, jež zřídily nemocnice či jiná zdravotnická zařízení.

„Jen za dva víkendové dny jsme naočkovali 2 400 lidí, z toho po dvou tisících na Černé louce a po dvou stech na poliklinice naší nemocnice, kde se dnes očkovací centrum přestěhovalo z prvního patra do přízemí, aby bylo lépe dostupné,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, kam se mohou hlásit k očkování zájemci z celého kraje.

Každý se může registrovat do kteréhokoli očkovacího centra, kde je volný termín. Patří mezi ně i ordinace společnosti Moje ambulance v Ostravě-Porubě, Frýdku-Místku, Havířově a Opavě. Už naočkovaly 1 135 lidí, a to nejen své pacienty.