Moravskoslezské nemocnice obnovují navzdory omikronu plánované operace

  10:10
Tisíce lidí, kteří v Moravskoslezském kraji kvůli covidu dlouho čekají na plánované operace, mají novou šanci. Nemocnice obnovují běžný provoz, ačkoli epidemie opět sílí.

ilustrační snímek | foto: Krajská nemocnice Liberec

Zaměstnanci novojičínské i dalších nemocnic v regionu už telefonují lidem, kterým kvůli covidu zrušili plánovaný zákrok, a nabízejí nový termín.

 „Umožnil to pokles hospitalizovaných, zejména těch ve vážném stavu,“ řekl Adam Knesl, mluvčí zdravotnické společnosti Agel, pod kterou novojičínská nemocnice spadá.

Šíření koronaviru však opět sílí, hlavně varianty omikron. „Nová data potvrzují průlom omikronu. Doufejme, že se to zásadně neprojeví v počtech hospitalizovaných,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Podle místních hygieniků přibývá nyní nejvíce nakažených lidí za poslední týdny.

„A to máme v evidenci jen obyvatele s nákazou potvrzenou PCR testem. Ve statistice nevedeme zaměstnance, kterým vyšel pozitivní antigenní test, ale protože nemají příznaky nemoci, jsou doma v pětidenní karanténě a podle nových pravidel nemusí jít na PCR test,“ upozornil mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

V nemocnicích na území kraje leželo v úterý 235 lidí s covidem, což je čtvrtina z hospitalizací v době vrcholu poslední vlny. Ještě před týdnem jich bylo skoro 400. Proto už nemocnice obnovují běžný provoz.

„Museli jsme odložit stovky ortopedických, chirurgických i dalších zákroků. Nyní se postupně vracíme k běžnému režimu a od pondělí budeme měnit i velké klouby,“ řekla například mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová.

Potíž s následnou intenzivní péčí

„My už od začátku ledna děláme asi dvojnásobek operací než v prosinci, jen za prvních deset dní jich bylo 120,“ uvedl ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

Zástupci obou zdravotnických zařízení ale upozornili, že lékaři zatím nemohou plánovat operace lidem, u nichž je pravděpodobné, že budou potřebovat intenzivní péči.

Podobná situace je přitom podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera ve všech nemocnicích, které patří kraji.

Chybí hodně zdravotníků

„Všechny se vracejí k běžnému provozu včetně operací. Problém ale je, že na jednotkách intenzivní péče leží kromě akutních pacientů a několika lidí s covidem i větší počet postcovidových pacientů, kteří tam zůstávají delší dobu. Nemocnicím tak chybí jipková lůžka,“ vysvětlil náměstek Gebauer.

To je také jeden z hlavních důvodů, který zatím brání obnovení plánovaných zákroků ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde ve středu leželo 33 lidí s covidem, což je nejnižší číslo od začátku ledna. Osm jich má omikron, čtyři jsou ve vážném stavu, jeden napojený na ECMO.

„Kromě nich léčíme i 27 postcovidových pacientů, z nichž 13 potřebuje intenzivní péči, většina i umělou plicní ventilaci a pět ECMO. Navíc nám kvůli nemoci, karanténě či ošetřování člena rodiny schází téměř 200 zdravotníků. Proto nemůžeme obnovit odkladné operace. Ale akutní děláme,“ popsala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Stovky čekatelů na zákrok

Naopak v Městské nemocnici Ostrava už mají chirurgové i ortopedové jednotky intenzivní péče volné, proto mohou operovat naplno.

„Postupně objednáváme pacienty na chirurgické zákroky. Čekací doba je čtyři týdny. Na termín čeká asi 400 lidí, ale reálně bude to číslo o dost vyšší,“ uvedl primář chirurgie Tomáš Mrázek. „Nyní operujeme v plném rozsahu, ale čekáme, jaké dopady na provoz nemocnice bude mít omikron,“ nastínil.

Ve Frýdku-Místku včera leželo 28 pacientů s covidem. Tamní ředitel Stejskal očekává, že na konci ledna jich bude mnohem víc. „Když to bude třeba, nemocnice některá oddělení do 48 hodin opět změní v covidária,“ ujistil náměstek Gebauer.