Covid zabíjí i mladší ročníky, hlásí nemocnice v Moravskoslezském kraji

  9:36
Ačkoli podle aktuálního počtu nakažených koronavirem je na tom sever Moravy a Slezsko stále lépe než jiné kraje, zdravotníci v místních nemocnicích žijí v napětí. Těžce se smiřují s tím, že jim před očima umírají stále mladší pacienti s onemocněním covid-19. A s obavami čekají na další vývoj epidemie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Počet hospitalizovaných s covidem nám sice mírně klesl na 31, ale léčíme stále mladší pacienty ve velmi vážném stavu a přibývá lidí indikovaných na PCR testy. V pátek jich přišlo 168, což je v našem odběrovém místě nejvíce za únor. Proto se obáváme, že právě zažíváme klid před bouří a do dvou týdnů se situace rapidně zhorší,“ nastínila situaci například mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová.

„Jsme na tom nejlépe v zemi, ale hrajeme o čas. Nákaza se šíří od západu a už i u nás přibývá hospitalizovaných včetně mladších ročníků,“ potvrdil hejtman Ivo Vondrák.

V kraji je nyní okolo 8,5 tisíce lidí nakažených koronavirem, z toho přes pět set jich leží v nemocnici, což znamená mírný nárůst. Od března se nakazilo okolo 132 tisíc obyvatel, z toho se přes 121 tisíc uzdravilo a 2 358 zemřelo. Zatímco loni převažovali mezi hospitalizovanými i zemřelými senioři vyšších věkových kategorií, letos je to jiné.

„Mezi pacienty ve vážném stavu máme nyní i mladší, narozené v letech 1972–1976. Mají velmi těžce postižené plíce. V posledních dvou týdnech u nás bohužel boj s covidem prohrálo i několik lidí ve věku kolem 50 let,“ popsala Murínová. 

Ubývá nakažených zdravotníků

Stejný trend sledují i ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde počet hospitalizovaných pacientů s covidem mírně vzrostl na 87.

„Problém je, že třicet jich potřebuje intenzivní péči, polovina z nich plicní ventilátor, další mimotělní okysličení krve. A přibývá mezi nimi lidí středního věku,“ řekla mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová.

Obě nemocnice ale hlásí úbytek nakažených zaměstnanců. Třeba zdravotních sester jim teď chybí po jedenácti, přičemž v době vrcholící epidemie jich chybělo až desetkrát více.

„Nemůžeme s jistotou říci, že jde jen o důsledek očkování, ale faktem je, že již máme naočkovaných okolo 70 procent našich zdravotníků,“ podotkla Petlachová. „Díky očkování klesl i počet nakažených zaměstnanců a klientů v domovech seniorů,“ dodal hejtman.

V kraji zatím dostalo první dávku vakcíny 34,5 tisíce lidí, z toho přes 23 tisíc už chrání i druhá dávka.