Odborníci varovali před nanonástřiky ve školách. Mohou spíš škodit, míní

  8:52
Nanonástřiky do škol a školek rozhodně ne. Experti z obou ostravských univerzit, Zdravotního ústavu v Ostravě a pražského Státního zdravotního ústavu zveřejnili zamítavé stanovisko k aplikaci nástřiku nanočástic oxidu titaničitého, které mají na ošetřeném povrchu ničit bakterie, viry a spory plísní a snižovat přenos nemocí.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Odborníci dospěli k jednoznačnému nedoporučení této aplikace ve vnitřním prostředí předškolních a školních zařízení. O odborné vyjádření byli požádáni Magistrátem města Ostravy, ale také sami cítili potřebu reagovat na informace z médií a od rodičů,“ informovala mluvčí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Petra Halíková.

Experti vyjádřili pochybnosti o účinnosti metody. Ta je podle nich závislá na UV záření a vhodném tlaku či teplotě. 

Povrchy, na nichž po ošetření viry a bakterie zanikají, také podle nich při šíření respiračních nemocí nemají významnou roli.

„Primárním zdrojem jsou přítomné osoby a k nákaze dochází následkem inhalační expozice,“ uvádí zpráva podepsaná děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislavem Maďarem, expertkou VŠB-TU na rizika nanomateriálů Janou Kukutschovou, ředitelem Zdravotního ústavu Ostrava Eduardem Ježem a Bohumilem Kotlíkem ze Státního zdravotního ústavu.

Upozorňují i na to, že zatím neexistují podklady, na jejichž základě by se dalo vyhodnotit riziko dlouhodobého pobytu v ošetřených interiérech. Děti jsou podle nich nejvnímavější částí populace, jejíž imunita se teprve vyvíjí.

Závěry týmu již mají k dispozici starostové všech ostravských obvodů i ostravské školy a školky.

Nanonástřiky se v Česku nejvíce využívají právě v Moravskoslezském kraji. Mají je nemocnice, ošetřeny jsou jimi desítky škol a školek, jsou i v šatnách sportovních zařízení. Loni se proti jejich aplikaci protestovalo v Krnově, na nátlak rodičů od jejich aplikace do školek tamní radnice upustila.