Sbírkou proti demolici. Na odkup starého nádraží přispěla už stovka lidí

  14:12
Zhruba sto tisíc korun zatím poslali přispěvatelé do veřejné sbírky na záchranu historické nádražní budovy v Karviné – Novém Městě. Budovu z roku 1898 chtěla Správa železnic nechat zbourat. Demolici však zbrzdil, možná i zrušil, zájem o odkup avizovaný spolkem S. O. S. Karviná.

Historická nádražní budova v Karviné | foto: Marek Konieczny

Správa železnic (SŽ) dala spolku, ale i dalším případným zájemcům šanci a nabídla budovu k prodeji za nabídkovou cenu jeden milion korun. Účastníci veřejné soutěže ale mohou předložit i nižší částku, čas pro podání nabídek mají do 10. března. 

Spolek chce část peněz na odkoupení nebo na nutné opravy bývalého nádraží získat právě ve veřejné sbírce. 

Za necelý měsíc do ní přispěla přibližně stovka lidí, přispěvatelé poslali v průměru tisícikorunu. „Vybralo se zatím sto tisíc, což je za tak krátkou dobu pěkný počin. Navíc v téhle době, kdy mnozí nemají na rozhazování,“ uvedl zástupce spolku S. O. S. Karviná Radim Kravčík.

Spolek nyní bude shánět peníze i u firem. Podle Kravčíka si stavba zaslouží zachránit. „Měla velký vliv pro rozvoj města. Pomáhala v růstu průmyslových firem, přispívala k rozvoji lázeňství a byla důležitou železniční spojkou,“ řekl.

Zájemci o odkup nemovitosti si bývalou drážní budovu mohli v pondělí prohlédnout. Zástupci Správy železnic zpřístupnili jinak zabedněný vchod a do budovy vpustili zhruba desítku lidí.

Prohlídka interiéru zájemce neodradila

Pohozené láhve alkoholu a další nepořádek dokumentovaly, že tamní místnosti, zejména v suterénu, v poslední době využívali především bezdomovci.

Přesto byli zájemci o koupi se stavem interiéru spokojeni.

„Statika a nosné části jsou v pořádku. Bude tam hodně práce, nejvíce s poničenou střechou, ale s tím jsme počítali a dnešek nás od záměru neodradil,“ poznamenal Radim Kravčík.

Spolek by chtěl budovu po rekonstrukci využívat ke komunitním účelům. Zázemí by zde mohly najít různé kluby. I proto se zúčastnil prohlídky také místopředseda Klubu vojenské historie v Chotěbuzi Radim Hanzel.

„V současnosti nám chybí základna, kde bychom se mohli scházet. Myslím, že tahle budova by byla vhodným místem, i když opravy budou stát hodně peněz a úsilí. Ale jsme připraveni přiložit ruku k dílu, pomoci s vyklízením a dalšími pracemi,“ zmínil.

Klub vojenské historie by v místě rád otevřel i malé muzeum. „V něm bychom vystavili naše uniformy a další věci,“ dodal Hanzel.

Zástupci města už v minulých měsících naznačili, že se o získání budovy ucházet nebudou. „Město má ve svém vlastnictví řadu nemovitostí, které má v plánu opravit, nebo se již rekonstruují. Finance tak míří především tímto směrem,“ vysvětlil karvinský mluvčí Lukáš Hudeček. 

Členka spolku S.O.S. Karviná a zároveň městská i krajská zastupitelka Zuzana Klusová ale chce vyvolat jednání o případné podpoře projektu ze strany radnice. „A ta nemusí být nutně finanční,“ zmínila. 

Autor: