iDNES.cz

Mince za sto milionů poprvé opustila Prahu, vystavuje ji Ostravské muzeum

  14:18
Obří zlatá mince České národní banky v nominální hodnotě 100 milionů korun poprvé opustila Prahu. Je největším lákadlem nové výstavy Paměť ve zlatě, kterou 6. října navzdory epidemii koronaviru otevřelo veřejnosti Ostravské muzeum.

Zlatá mince vážicí 130 kg je při příležitosti výstavy Paměť ve zlatě vystavena v Ostravském muzeu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Téměř do poslední chvíle nebylo jasné, zda muzeum nebude muset dlouho připravovanou výstavu Paměť ve zlatě kvůli koronaviru už podruhé odložit.

„Výstavu jsme chtěli poprvé zahájit už v březnu, ale kvůli koronaviru jsme ji odložili na začátek října. Už minulý týden jsme věděli, že se budou zpřísňovat protiepidemická opatření, proto jsme s městem, které je našim zřizovatelem, řešili, zda ji vůbec pořádat,“ říká ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

„Měli jsme z toho velké nervy. Ještě minulé úterý jsme se domlouvali s Českou národní bankou, zda vůbec dojde k převozu druhé největší zlaté mince na světě a největší v Evropě, která váží 130 kilogramů a byla vyrobena loni při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny,“ přiblížila.

A netajila ani to, že bankovní rada ČNB velmi zvažovala, zda vůbec minci zapůjčí.

„Zkoumali naše bezpečnostní zajištění a nakonec usoudili, že máme nadstandardní zabezpečení, které umožní minci vystavovat. Díky tomu jsme ji už ve středu přivezli, nainstalovali a nyní ji může veřejnost poprvé vidět mimo Prahu,“ podotkla Kábrtová.

Unikátní mince ale podle ní není jedinou zajímavostí výstavy, která by mohla přilákat nejen zájemce o numismatiku. Výstava představuje zlaté mince z pozůstalosti Vladislava Iglauera, kterou přijalo muzeum do sbírek před 50 lety. 

A také připomíná 500 let od ražby jáchymovského tolaru. Návštěvníci však uvidí i další historická či současná platidla. A to navzdory omezením proti šíření koronaviru.

„Máme prostory tak velké, že jsme schopni návštěvníky rozprostřít tak, abychom dodrželi hygienická nařízení. Lidé, kteří na výstavu přicházejí, se vůbec nemusí potkat s těmi, kteří už odcházejí. Zprovoznili jsme kvůli tomu únikové schodiště, které vede z výstavní místnosti do přízemí, takže lidé po jiném schodišti vejdou a po jiném odejdou. A všude máme samozřejmě k dispozici dezinfekci, takže není třeba se bát nákazy,“ podotkla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

ČNB poprvé představila zlatou minci při příležitosti výstavy ke 100. výročí československé koruny (leden 2019):

zpět na článek