Prase či Pařez. Muzeum sází na nové výstavě na české motorky

  8:54
Na motocykly české výroby vsadilo na své nové výstavě AutoMotoMuzeum Oldtimer Kopřivnice, které se tento týden otevřelo po vynucené koronavirové přestávce. K vidění jsou tak téměř dvě desítky strojů značek Jawa a ČZ od běžných Pionýrů až po závodní speciály, včetně historických legend typu Pérák.

Kopřivnické muzeum Oldtimer potěší milovníky motocyklů či motoristické nostalgie. Na nové výstavě ukazuje známé stroje i nevšední unikáty. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Máme tady ve stálé expozici unikátní veteránské motocykly značek Indian nebo Ariel, ale ty ocení spíše znalci. Běžní návštěvníci je většinou jenom minou, zatímco u věcí, které osobně znají, se zastaví na delší dobu. O to mají zájem. Proto jsme se rozhodli vsadit na ‚zlaté české ručičky‘ a nově představujeme motocykly domácích značek, lidem dobře známých,“ uvedl majitel muzea Jaroslav Šerý.

„U většiny věcí si tak návštěvníci mohou říct, na tomhle jezdil kdysi můj děda nebo táta, ale jsou tady i motorky, které jsou velmi vzácné, například ČZ 98,“ přiblížil Šerý. 

Dalším z unikátů je ČZ 175 s přívěsným vozíkem vyrobená v roce 1962 v limitované edici pro tehdy západoněmecký obchodní dům Neckermann. „Od běžného typu se lišila jinou úpravou, byla bílá s řadou chromovaných prvků. Celkem se jich vyrobilo okolo 220 kusů. Dnes je sběrateli poměrně hodně vyhledávaná,“ doplnil.

K vidění jsou i různé motokrosové speciály nebo závodní Jawy OHC 350 a 500. „Na stejných strojích kdysi závodili slavní jezdci jako Antonín Vitvar nebo František Šťastný,“ prozradil Šerý.

Základ ale tvoří běžné motorky, od elegantních modelů z třicátých let jako Jawa Pérák až po široce rozšířené skútry známé jako Pionýr, Pařez či Prase. „Lidé už se několikrát ptali i na Jawu Mustang, máme ji v depozitáři, takže ji sem ještě dotlačíme,“ podotkl Šerý.

Novou část expozice doplňuje rovněž hasičský speciál Tatra 12 z roku 1929. „Tatra ale vyrobila pouze podvozek, nástavbu už pak přidělali jinde,“ dodal Jaroslav Šerý.