iDNES.cz

Studenti zrestaurovali motocykl Indian Scout, některé díly už se nevyrábí

  16:16
Už třetí historickou motorku opravili studenti a zaměstnanci v unikátní Restaurátorské dílně na Vysoké škole Báňské Technické Univerzity Ostrava. Společně na záchraně stroje pracovali po celý uplynulý rok.

Motorku vyrobili v roce 1927 v Americe. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„V dílně se věnujeme opravám historických motocyklů už od roku 2019, kdy je akademický sochař Miroslav Rybička daroval kraji,“ sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková. „Naším plánem je představit jeden zrestaurovaný stroj ročně.“

Americká motorka značky Indian Scout 37 z roku 1927 se do dílny dostala ve zcela nepojízdném stavu. „Úplně chyběly některé díly nutné k řízení. Navíc bylo patrné, že na ní předchozí vlastníci provedli poměrně necitlivé a nahodilé opravy,“ popsal vedoucí Restaurátorské dílny Lukáš Kudrna.

Restaurátoři při práci využívali moderní technické postupy jako je reverzní inženýrství nebo 3D tisk. „Cílem bylo uvést motocykl zpět do provozuschopného stavu. Sjednotili jsme původní opotřebené části a nové laky tak, aby co nejvěrněji kopírovaly původní dobový vzhled,“ vysvětlil Kudrna.

Motorka se tak dočkala kompletní opravy i nahrazení chybějících dílů. „Doplnit je bylo extrémně náročné. Hlavně u technických záležitostí jako je zapalování nebo karburátor. Špatně se ale sháněly i pneumatiky,“ uvedl Kudrna. „Je to tím, že v současné době už se žádný z těchto dílů nevyrábí.“

Motorka bude vystavená v Kopřivnici

Na restaurování historického stroje se podíleli také studenti univerzity. „Dělal jsem kompletní výplety kol, pomáhal jsem s čištěním, rozebráním i opětovným složením,“ přiblížil svou úlohu Tomáš Navrátil, který na obnově motorky založil svou diplomovou práci. „Když jsem ji viděl poprvé, skoro jsem nevěřil, že by vše mohlo dopadnout tak dobře. Byla ve velmi špatném stavu.“

V průběhu oprav se navíc vyskytl nejeden problém. „I těsně před vystavením měla motorka poruchu, u níž zatím neznáme přesnou příčinu,“ okomentoval Kudrna. „Závadu musíme vyřešit, protože plánujeme točit videa z jízdy. Tento historický motocykl se totiž řídí úplně jinak než ty současné.“

Zrenovovaná motorka stejně jako její předchůdci nakonec poputuje do Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.

„V minulých letech se v dílně podařilo zrestaurovat dva české stroje Jawa 250 a Jawa 350sv a na příští rok je v plánu anglický motocykl z 30. let 20. století,“ zakončila Halíková.

zpět na článek