Moravskoslezský kraj zbrzdil přístavbu galerie a opravu letištní dráhy

  7:56
Radní kraje zrušili výběrová řízení na zpracování projektové dokumentace rozšíření Galerie výtvarného umění, tedy stavby zvané Bílý stín, a na rekonstrukci přistávací dráhy mošnovského letiště.

Přístavba Galerie výtvarného umění v Ostravě nazývaná Bílý stín se plánuje řadu let. | foto: Archiv Domu umění

Stalo se tak v rámci úspor po ekonomickém propadu při zavedení nouzového stavu. „V žádném případě to neznamená zrušení těchto investic, jde jen o posun. Ještě totiž nevíme, jak hluboké dopady mimořádná opatření budou mít. Počítáme však s tím, že výběrová řízení v září obnovíme,“ vysvětlil Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana zodpovědný za rozpočty a finance.

Upozornil, že naopak veškeré velké investiční akce, kde jsou platné smlouvy, pokračují. Týká se to například i projektové přípravy takzvané Černé kostky, nové krajské vědecké knihovny naproti ostravského Domu kultury.

Úřad také zpřesňuje odhady příjmových propadů po výrazném zpomalení tuzemské ekonomiky.

Daňový propad dosáhne jedné miliardy

Prvotní zjištění nejsou vůbec dobrá. „U daňových příjmů počítáme s výpadkem jedné miliardy korun plus 221 milionů výpadku v dopravní obslužnosti, který si budou dopravci nárokovat. Takže musíme najít 1,2 miliardy korun. A to je ještě optimistický odhad,“ konstatoval Kania.

Krajský úřad proto zpracovává analýzu hospodaření po nouzovém stavu, kterou Kania předloží 4. června krajskému zastupitelstvu. To pak rozhodne, z jakých zdrojů a co se bude platit, případně jak moc se rozpustí finanční rezervy vytvořené v minulých letech.

Kraj rovněž pozastavil veškeré dotace, pokud se netýkají ochrany zdraví nebo zabránění havárií.

Současně se už začne připravovat rozpočet na příští rok, který však bude schvalovat nové zastupitelstvo vzešlé z podzimních krajských voleb. „Na jedné straně nehodláme zastavovat investice, ale také nechceme novým zastupitelům způsobit problém, že je k něčemu zbytečně zavážeme,“ nastínil Kania.

Zastupitel: Rozložení v čase je někdy zapotřebí

Šéf opozičních komunistů a bývalý první náměstek hejtmana Josef Babka počínání kraje v koronavirové době sleduje. „Zatím mi kroky krajského krizového štábu přijdou adekvátní situaci,“ poznamenal Babka.

Zmínil, že podobné problémy v hospodaření kraje sám pamatuje z doby ekonomické krize po roce 2008. „Zaregistroval jsem jen nějaké zjišťování, jaké investiční akce by mohly být pozastaveny, ale pan hejtman zatím nic bližšího s opozičními stranami nekonzultoval,“ řekl Babka.

S případnými posuny investic by neměl zásadní problém. „Rozložení v čase asi u některých staveb bude zapotřebí, určitě však ne u všech,“ zakončil Babka.

Ředitelé věří, že jde jen o posun

Ředitel mošnovského letiště Jaromír Radkovský (ANO) je se zrušením výběrového řízení na projektování rekonstrukce přistávací dráhy srozuměn.

„Na začátku jsem si myslel, že je projekt stopnutý úplně, ale byl jsem několikrát ujištěn, že jde jen o posunutí. Pokud to bude o několik měsíců, tak se nic vážného nestane,“ zhodnotil.

Oprava letištní dráhy za odhadovaných 1,5 až 2 miliardy korun je nutná, podle původních plánů se tak mělo stát v roce 2021. „Nyní si myslím, že to bude 2022, ale uvidíme, co se v ekonomice ještě stane,“ upozornil Radkovský.

Přístavba galerie by měla přijít na 600 milionů korun a táhne se už řadu let. „Jsem přesvědčen o tom, že nynější posun neznamená odložení celé přístavby,“ reagoval ředitel Jiří Jůza.

Autor: