iDNES.cz

Policisté vyšetřují smršť hovorů falešných vnuků, stopy vedou do Polska

  13:56
V Moravskoslezském kraji to obvykle není nijak častý trestný čin a jen občas tam u seniorů některý z podvodníků vydávající se po telefonu za potomka uspěje s žádostí o peníze. Ale to, co se stalo loni na podzim, moravskoslezští policisté nepamatují.

„Zhruba dva týdny jsme měli doslova smršť ohlášení takových případů. Každý den několik. To je zcela mimořádné,“ konstatoval krajský policejní šéf Tomáš Kužel s tím, že poté hovory skončily.

Výjimečná frekvence podvodných žádostí o půjčku peněz, ve kterých se zatím neznámí pachatelé nejčastěji vydávali za vnuky, se týkala jen Moravskoslezského kraje.

Policisté případy vyšetřují a stopy vedou do Polska. „Spolupráce se zahraničními kolegy je sice výborná, ale i tak bude objasňování hodně složité,“ upozornil Kužel.

Vyšetřování případů pokračuje

Jak přiblížil Radim Wita, šéf moravskoslezské kriminálky, autoři telefonátů používají stále důmyslnější finty, jak zastřít hlas či ztížit určení volajícího. „Používají různé anonymizéry, volají ze zahraničí a podobně,“ řekl.

Policisté kvůli pokračujícímu vyšetřování s informacemi šetří, například nechtějí sdělit, kolik přesně takových hovorů zaznamenali ani jak si pachatelé oběti vytipovali.

„Zpočátku byla u seniorů větší důvěřivost. Pochopitelně hovory musí být vedené správnou češtinou, ačkoliv jsou ze zahraničí,“ zmínil krajský policejní šéf a dodal: „Možná zůstává i řada případů, o kterých zatím nevíme.“

Každý takový telefonát si ověřujte

Už v minulosti policie objasnila podobně rozsáhlý případ řízený z Polska, ale spojitost s nynější kauzou kriminalisté zatím odmítají.

Podvodníci zkoušejí volat například lidem s křestními jmény, u kterých předpokládají vyšší věk, třeba Alois, František, Rozálie nebo Antonie.

Policisté doporučují osloveným seniorům, aby na telefonické žádosti nereagovali a vše si u potomků ověřili. V případě zjištění falešného telefonátu by lidé neměli s oznámením na policii otálet.

Autor:
zpět na článek