Zatopené domy i silnice. Voda potrápila velkou část Moravskoslezského kraje

  20:46
Téměř šest stovek výjezdů hasičů, desítky zatopených sklepů a silnic i několik zaplavených domů. Taková je zatím bilance lokálních povodní v Moravskoslezském kraji. Nikdo naštěstí nebyl ohrožen na životě a situace se má zlepšovat.

V Beskydech 110 milimetrů, v Jeseníkách ještě o něco více. Tolik napršelo na severovýchodě země v posledních dnech, což se ve středu projevilo rozvodněním řek a potoků. Na devíti místech pak hladiny dosáhly třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení.

„Povodí bylo už nasyceno předchozími dešti,“ poznamenala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Východem republiky jde velká voda, hasiči zachraňovali majetek i lidi

Nejsložitější situace byla na řekách Odře a Opavě. Voda zalila například několik hraničních přechodů s Polskem nebo nájezd na dálnici D1 v Bohumíně - Vrbici.

Současně v Jeseníkách i v Beskydech sněžilo, na beskydském vrcholu Lysá hora leží 30 centimetrů sněhu. Souvislá sněhová vrstva pak byla příliš velkou překážkou pro několik kamionů ve směru na hraniční přechod Bumbálka na Slovensko.

„Kamiony zablokovaly silnici, přičemž se vytvořila až osmikilometrová kolona. Policisté odklánějí dopravu,“ sdělila policejní mluvčí Zlatuše Viačková (podrobnosti zde). Situace se tam uklidnila asi po třech hodinách po poledni.

Zatímco na Karvinsku hladiny klesly už ve středu odpoledne, naopak na Opavsku dále stoupaly. Zvažovala se evakuace lidí v opavských částech Držkovice i Vávrovice, stejně tak v Kravařích - Dvořisku. 

„Situaci monitorujeme, voda se blíží k domům, jsou už zatopené zahrady a sklepy. Lidem jsme možnost evakuace nabídli, zatím nebyla využita,“ uvedla kravařská starostka Monika Brzesková.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V noci má ještě pršet, pak by se však měla povodňová situace uklidňovat. „Kulminace Odry v Bohumíně se očekává ve čtvrtek, s vážnějšími problémy nepočítáme. Také situace na přehradách je dobrá, přičemž zvláště ty v Beskydech pomohly zpomalit nárůst hladin,“ konstatovala mluvčí Povodí Odry Vlčková. 

Autor: