Moravskoslezské otevřené kostely lákají na kávu, tanec i farní pexeso

  12:56
Hodně rozličný program nabídne příští týden v pátek v Moravskoslezském kraji desátý ročník Noci kostelů. Návštěvníci si například zatančí, zazpívají, navštíví věže nebo si zahrají pexeso s knězem.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejen modlitby a rozjímání. Kostely v moravskoslezském regionu se v pátek 24. května stanou místem, která lidé zdarma navštíví v rámci desáté Noci kostelů.

„Do akce se zapojí 139 objektů. Číslo se však ještě může změnit, tak možná dosáhneme loňského stavu 141 kostelů a modliteben,“ poznamenal Miroslav Přikryl, projektový manažer spolupořádající ostravskoopavské diecéze.

Rovněž by ho potěšilo, kdyby se s minulým ročníkem nejméně srovnala i návštěvnost, tedy 32 tisíc lidí.

Největší zájem už několik let přitahuje bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku s mimořádně zpřístupněnou kryptou s mumiemi poutníků, kteří se v roce 1750 utopili v rozvodněné Ostravici (podrobněji zde).

Stůl bude prostřený k poslední večeři

Ale i další kostely – katolické, evangelické i husitské – nabízejí kromě tradičních bohoslužeb neobvyklá lákadla.

„Například v ostravské katedrále Božského Spasitele po zvládnutí soutěže se výherce dostane do věže, v českotěšínském kostele ve věži zřídí dokonce kavárnu, v opavských Kateřinkách zase uvidíte ukázky židovských tanců,“ namátkově nabídl Přikryl.

Noc kostelů podrobně

V kostele Nejsvětější Trojice v Malé Morávce na Bruntálsku na půdě prostřou stůl tak, jak měl Ježíš Kristus při poslední večeři se svými učedníky.

„Nápadům se meze takřka nekladou. Třeba v kostele svaté Kateřiny ve Fulneku-Stachovicích si s knězem můžete zahrát farní pexeso,“ usmál se Přikryl.

Více dobrovolníků má jen Tříkrálová sbírka

Ve Starojické Lhotě, místní části Starého Jičína, lidé kolem kostela Srdce Panny Marie Královny postaví řetěz ze svíček.

Pomocný biskup a generální vikář diecéze Martin David upozornil, že přes různě laděné programy zůstává nejdůležitějším duchovní rozměr akce. A hned připomenul motto letošního ročníku: Dáte se do zpěvu jako v tu noc, kdy se zasvěcuje svátek.

„Zájem o Noc kostelů se zvyšuje, unikátní je také v tom, že iniciativa přichází zezdola, diecéze nic nepřikazuje. A navíc se zapojuje zhruba tisíc dobrovolníků, což je po Tříkrálové sbírce nejvyšší počet,“ těší generálního vikáře biskupství.

Návštěvníci vejdou i do šikmého kostela

Součástí Noci kostelů jsou už několik let také církevní zpěvy, zajímavé hry nebo oblíbená ochutnávka mešních vín.

Poprvé se církevní akce zúčastní Hana Jarošová z Havířova. „Do našeho kostela svaté Anny jsem se už několikrát chystala, ale doteď se mi to nepovedlo. Tak letos,“ plánovala a zajímala se, jestli bude otevřený i kostel svatého Petra z Alkantary na okraji Karviné, který se vlivem poddolování výrazně naklonil.

„Ano? Tak ten musím stihnout také, uvnitř je to prý silný zážitek.“

Podrobný program všech otevřených kostelů už je nyní na internetové stránce nockostelu.cz, kde si lidé mohou zobrazení nastavit jak podle území, tak i na základě preferovaných typů akcí. K dispozici je i speciální číslo diecézního zpravodaje Poutnické novinky.

Autor: